V Moskvě se jedná o nové rezoluci proti Iráku

Rusku se nelíbí nový návrh protiirácké rezoluce, kterou se v Radě bezpečnosti OSN snaží prosedit Spojené státy a Velká Británie. V sobotu jednal náměstek amerického šéfa diplomacie Marc Grossman s ruským ministrem zahraničí Igorem Ivanovem. Nikdo z účastníků včerejších rozhovorů se k jejich průběhu nevyjádřil. Ivanov jen zoprakoval ruský postoj, podle kterého si Moskva přeje co nejrychlejší návrat zbrojních inspektorů do Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo OSN v Bagdádu | Foto: ČTK/AP

Šéf ruské diplomacie Igor Ivanov tak jako dříve po jednání s diplomaty Spojených států a Británie uvedl, že Rusko se staví nadále za co nejrychlejší zahájení činnosti zbrojních inspektorů v Iráku. Ivanov připustil, že náměstek ministra zahraničí Spojených států Marc Grossman a politický šéf britského ministersva zahraničí Peter Ricket přivezli nový návrh rezoluce Rady bezpečnosti a že tento návrh posoudí společně s ruskými experty. Americký diplomat zatím vyjádřil s jednáním v Moskvě spokojenost s tím, že cílem bylo vyjasnění stanovisek a ne odsouhlasení nové rezoluce o Iráku.

Ve Španělské metropoli Madridu dnes protestovalo na 50 000 lidí proti plánovanému útoku Spojených států na Irák. Demonstranti, mezi kterými bylo mnoho iráckých přistěhovalců, obviňovali Ameriku, že chce válkou s Irákem ovládnout ropné zdroje v oblasti. Protiamerické manifestace ve Španělsku následovaly po masových protestech, které o víkendu proběhly v Londýně, Římě a dalších evropských velkoměstech.

USA a Británie prosazují novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která by stanovila jasný kalendář pro splnění odzbrojovacích podmínek Irákem a povolila okamžité použití síly, pokud by Bagdád odmítl spolupracovat. Zbylí stálí členové RB s právem veta - Rusko, Francie a Čína - však dosud odmítají použití síly proti Iráku a věří v politické vyřešení krize. Rusko nevidí ani důvod pro novou rezoluci s tím, že stávající rezoluce RB OSN pokládá za dostačující. Francie a Čína jsou připraveny novou rezoluci podpořit, pokud nebude obsahovat automatické použití síly.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme