V Pekingu se po 60 letech sešli nejvyšší představitelé Číny a Tchajwanu

Čínští a tchajwanští představitelé se po dlouhých 60 letech sešli k jednání na nejvyšší úrovni. Čínský prezident i šéf vládnoucí strany na Tchajwanu společně vyjádřili touhu po míru v Tchajwanské úžině. Chu Ťin-tao a Wu Pcho-sjung se shodli na nutnosti snížení napětí mezi Pekingem a Tajpejí. Navzdory tomu ale Tchajwan nadále odmítá své sjednocení s Čínou. Ta totiž ostrov považuje za svou odštěpeneckou provincii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wu Pcho-sjung, Chu Ťin-tao

Wu Pcho-sjung, Chu Ťin-tao | Zdroj: ČTK

Jednání, které Čína blokovala od poloviny 90. let minulého století kvůli snahám tchajwanských představitelů o nezávislost, umožnily změny na nejvyšších místech v posledních měsících.

Nacionalisté nejprve zvítězili v parlamentních volbách, jejich kandidát Ma Jing-ťiou se pak minulý týden ujal funkce prezidenta ostrovní země.

Nacionalisté na Tchajwanu a komunisté v Číně patřili po dlouhá desetiletí k úhlavním nepřátelům a v období studené války spolu vedli i několik konfliktů. Američané kvůli obraně ostrova uvažovali i o použití jaderných zbraní vůči čínské armádě.

Chu Ťin-tao a Wu Pcho-sjung už ale nechtějí hledět do minulosti, důležitější je pro ně nyní obnovení politických kontaktů a ekonomická spolupráce.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme