V Pekingu se po 60 letech sešli nejvyšší představitelé Číny a Tchajwanu

Čínští a tchajwanští představitelé se po dlouhých 60 letech sešli k jednání na nejvyšší úrovni. Čínský prezident i šéf vládnoucí strany na Tchajwanu společně vyjádřili touhu po míru v Tchajwanské úžině. Chu Ťin-tao a Wu Pcho-sjung se shodli na nutnosti snížení napětí mezi Pekingem a Tajpejí. Navzdory tomu ale Tchajwan nadále odmítá své sjednocení s Čínou. Ta totiž ostrov považuje za svou odštěpeneckou provincii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wu Pcho-sjung, Chu Ťin-tao

Wu Pcho-sjung, Chu Ťin-tao | Zdroj: ČTK

Jednání, které Čína blokovala od poloviny 90. let minulého století kvůli snahám tchajwanských představitelů o nezávislost, umožnily změny na nejvyšších místech v posledních měsících.

Nacionalisté nejprve zvítězili v parlamentních volbách, jejich kandidát Ma Jing-ťiou se pak minulý týden ujal funkce prezidenta ostrovní země.

Nacionalisté na Tchajwanu a komunisté v Číně patřili po dlouhá desetiletí k úhlavním nepřátelům a v období studené války spolu vedli i několik konfliktů. Američané kvůli obraně ostrova uvažovali i o použití jaderných zbraní vůči čínské armádě.

Chu Ťin-tao a Wu Pcho-sjung už ale nechtějí hledět do minulosti, důležitější je pro ně nyní obnovení politických kontaktů a ekonomická spolupráce.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme