V platnost vstupuje Kjótský protokol o omezení skleníkových plynů

Dnes vstupuje v platnost takzvaný Kjótský protokol. Dohoda zavazuje 141 zemí k tomu, aby snižovaly své emise. Dokument má ale jeden háček - nepodepsaly ho Spojené státy a Austrálie. Redukce skleníkových plynů tedy bude menší, než se původně předpokládalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komín teplárny | Zdroj: AFP

Po znovuzvolení prezidenta George Bushe odmítly Spojené státy následovat příklad Ruska, které loni protokol schválilo. Dohodu, která se v Kjótu zrodila v roce 1997, přitom USA za vlády Billa Clintona pomáhaly vyjednávat. Po nástupu Bushovy administrativy ale Bílý dům smlouvu zatrhnul.

Americký politolog Zbygniew Brzezinski přiznává, že smlouva o globální oteplování je i v Americe stále předmětem sporů."Domnívám se, že bylo chybou Spojených států přijmout jednoduše negativní přístup. Zejména po 11. září vidíme v Americe tendence k jednostrannosti v těchto záležitostech. Je tady takové přesvědčení o nutnosti směřování k ochraně americké suverenity."

Na negativní vliv skleníkových plynů jako na jeden z hlavních faktorů globálního oteplování upozorňuje také známý americký ekolog Lester Brown. "Mnoho přírodních katastrof, které se vztahují k počasí, jako vedra, povodně, sucha, hurikány, tajfuny a zimní bouře, jsou pravděpodobně výsledkem globálního oteplování a lidská role ve zvyšování teploty je myslím velmi zřejmá. Ve vědecké komunitě existuje v podstatě shoda na tom, že jsme do určité míry odpovědní za to, co se děje na klimatické frontě."

Signatáři Kjótského protokolu musejí zredukovat exhalace zhruba o pět procent v porovnání s produkcí roku 1990. Česká republika patří k největším znečišťovatelům ovzduší v Evropě. Měla by snížit emise o osm procent. Jejich největším zdrojem je zastaralý průmysl a doprava. "V současné době za každý Čech zodpovědný za 12,5 tuny emisí oxidu uhličitého ročně. Přitom evropský průměr se pohybuje kolem osmi tun," upřesnila Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku.

Protokol dnes podpoří nevládní ekologické organizace v řadě zemí. V Lisabonu uskuteční aktivisté na kolech cestu kolem velvyslanectví signatářských států protokolu, u berlínského Bundestagu bude vypuštěn balon a v Paříži bude vyvěšen obří nápis "Kjóto 2005, připojte se!" adresovaný Washingtonu a dalším, kteří protokol odmítli. Demonstrace se uskuteční u amerických diplomatických zastupitelství v Tokiu, Moskvě a Římě.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme