Ve Francii pokračuje proces s rozsáhlou skupinou pedofilů

Ve francouzském Angers dnes druhým dnem pokračuje proces s velkou skupinou údajných pedofilů. Jde o největší případ, jaký Francie pamatuje. Při jeho včerejším zahájení předstoupilo před soud 66 obžalovaných, z nichž téměř polovinu z nich tvoří ženy. Třem obžalovaným hrozí doživotní vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policista přivádí obžalovanou k soudu v Angers | Zdroj: ČTK

V následujících čtyřech měsících se budou obžalovaní zodpovídat ze sexuálních agresí, incestu, znásilnění či kuplířství spáchaných na 45 dětech v letech 1999 až 2002. Některým obětem bylo v době činů jen několik měsíců, nejstarším 15 let.

Podle obžaloby byly děti soustavně vystavovány sexuálnímu násilí a půjčovány k sexuálním hrátkám sousedům a známým, někdy jen za něco k jídlu nebo za cigarety. Jeden manželský pár prý svou čtyřletou dceru takto půjčil ve 45 případech.

Obhajoba však poukazuje na to, že délka a rozsah celého procesu s sebou přináší riziko zevšeobecnění viny a znesnadňuje posuzovat případy jednotlivě. Na dnešek je plánováno předvolání 225 svědků, celé následující tři dny pak zabere čtení obžaloby.

Doživotní vězení hrozí třem mužům, dalších 23 mužů a 13 žen by mohlo jít za mříže až na dvacet let. U zbytku se potenciální tresty pohybují od tří do deseti let. Většina obviněných se během vyšetřování přiznala, asi třetina obvinění popírá. Někteří vzhledem k nízké úrovni vzdělání údajně nejsou s to zcela pochopit, čím se provinili.

Proces už předem vyvolal ve Francii velkou pozornost. Teprve před pár měsíci skončilo podobné přelíčení v Outreau na severu země, kde bylo za pedofilii odsouzeno deset lidí. Dalších sedm bylo ale obvinění zproštěno, přičemž někteří z nich strávili ve vazbě až tři roky.

Veronika Uhlířová-Lefrancois, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme