Větrný mlýn se stal novou atrakcí slovenské obce Korňa. Český autor projektu se cítí dotčen

Vesnice Korňa na severozápadě Slovenska je známá svým ropným pramenem. Tamnímu starostovi to jako atrakce nestačilo a rozhodl se, že přímo v centru obce postaví větrný mlýn. Naštval tím ale českého autora projektu, který starostovi vyčítá, že nový větrný mlýn vypadá jinak než jeho předloha.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový větrný mlýn v obci Korňa na Slovensku | Foto: Vojtěch Berger

Původní mlýn leží tři kilometry za vesnicí, návštěvníci ho ale podle starosty Jozefa Kontríka často nemohli najít. I proto se rozhodl postavit nový, a to přímo v centru vesnice.

Stěny nového mlýnu jsou vyložené palubkami a místo větru ho pohání elektřina. To naštvalo autora návrhu a předního českého odborníka na větrné mlýny inženýra Jana Doubka. Mlýn podle něj vypadá, jako kdyby ho koupili v supermarketu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o větrném mlýnu ve vesnici Korňa zjišťoval reportér Vojtěch Berger

„Princip je úplně jiný, perutě jsou nastavené jedním směrem a to je nesmysl, musí se natáčet proti větru. Tady se ukazuje něco, co větrný mlýn není, je to zavádějící,“ okomentoval situaci autor návrhu.

Starosta Kontrík si pana Doubka před lety vybral, aby ve vesnici Korňa zmapoval mlýn a pomohl navrhnout jeho repliku. Zatímco odborník čekal přesnou kopii historické stavby, starosta od začátku plánoval spíše turistickou atrakci.

Panu Doubkovi se zdá, že tím starosta Kontrík zneužil jeho jméno. Ten je ale se svým mlýnem spokojený a lidem v obci Korňa se novinka také zamlouvá.

„Je to pěkné, hlavně večer, když je to osvětlené. Je to velmi pěkné,“ říká jedna z obyvatelek vesnice.

Obec Korňa má díky ropnému prameni místo na mapě jisté a větrný mlýn je tak spíše jen dalším svérázným lákadlem pro turisty.

Vojtěch Berger, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme