Voliči v Německu rozhodují o novém Bundestagu i vládě

Německé parlamentní volby pomalu končí. 61,9 milionů oprávněných voličů mohlo od osmi hodin rána, do 18 hodin dát hlas některému z kandidátů na přímou volbu do Bundestagu a druhým hlasem podpořit některou z volebních stran. Předčasné volby jsou výsledkem dlouhé série porážek sociální demokracie kancléře Gerharda Schrödera v zemských volbách. Podle nynějších průzkumů budou volební výsledky těsné a není jasné, kdo bude nakonec sestavovat novou vládu. Do oběda přišli odevzdat své hlasy všichni volební lídři hlavních politických stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová volila v Berlíně | Zdroj: ČTK

Z celkem 299 volebních obvodů dnes ale složení nového Spolkového sněmu vybírají jen ve 298. V obvodě Drážďany I totiž v průběhu kampaně zemřela kandidátka pro přímou volbu z řad krajně pravicové Národně demokratické strany Německa NPD a k volebním urnám se tam tak půjde až za 14 dní.

Celkem 219.397 voličů v jednom ze dvou drážďanských obvodů dnes může v klidu relaxovat a rozhodnout se takticky až podle výsledků hlasování ve zbytku Německa. Právě to považuje za neregulérní asi půl tuctu stěžovatelů, kteří se kvůli tomu obrátili na Ústavní soud. Požadovali, aby se zveřejnění prozatímních výsledků pozdrželo.

Ústavní soud už ale oznámil, že odložené hlasování v části Drážďan neovlivní skutečnost, že se nový Spolkový sněm bude moci sejít a že bude usnášeníschopný. Čistě matematicky by na sporný volební obvod měly připadat dva z celkem 598 poslaneckých mandátů. Teoreticky bychom se tak při vyrovnanosti dnešního hlasování mohli jméno vítěze voleb dozvědět až 2. října.

Favorité odvolili

Nejsledovanější volební místnosti jsou pochopitelně ty, kde volí volební lídři. Úderem 11. dorazil do Gymnázia císaře Viléma v domovském Hannoveru Gerhard Schröder s manželkou Doris. Televize n-tv vysílala jeho volbu v přímém přenosu. Kancléř nemusel předkládat svůj průkaz totožnosti a volební lístek vhodil současně s chotí do žlutého kontejneru, který se jinak používá na obalový odpad. Schröderovu volební účast sledovaly desítky objektivů, kancléř sám nic ale neřekl. První výsledky se očekávají po 18./ hodině, výsledek bude zřejmě velice těsný a otevře cestu k nejrůznějším povolebním koalicích.

Do oběda přišli odevzdat své hlasy všichni volební lídři hlavních politických stran. Jen Angela Merkelová, vyzývatelka levicového kancléře na sebe nechala čekat dlouhé 2 hodiny. Když přišla do studentské menzy Humboldtovy Uni v centru Berlína, propukla mezi novináři doslova vřava. Uchazečka o křeslo šéfa spolkového kabinetu s nikým ale nepromluvila, stejně jako dopoledne Gerhard Schröder. Ten však při hlasování pevně sevřel v náručí svou manželku, zatímco Angela Merkelová nechala svého manžela bez povšimnutí za sebou. Výsledky voleb pak podle některých symboliků prý naznačuje fakt, že Schröder vhodil svůj lístek do urny, kterou byla popelnice, Merkelová do klasické urny.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Regina Prouzová-Květoňová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme