Zelenskyj mluvil k Radě bezpečnosti OSN. Obvinil Rusko z porušování mezinárodního práva

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý nečekaně promluvil přes videospojení k Radě bezpečnosti OSN. Rusko porušuje mezinárodní právo, prohlubuje konflikt a je jen otázkou času, kdy Moskva zničí poslední fungující mezinárodní instituci, řekl Zelenskyj s odkazem na shromáždění, ke kterému hovořil. OSN projev živě přenášela na svých stránkách.

New York/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil formou videoprojevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku

Ukrajinský prezident promlouvající formou videohovoru k Valnému shromáždění OSN | Zdroj: Reuters

Zelenskyj zmínil podle něj pět hlavních důkazů o ruském porušování mezinárodního práva. Patří mezi ně ignorování zpráv Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o dění v Záporožské jaderné elektrárně a „jaderné vydírání“, řekl Zelenskyj s odkazem na nedávné výroky ruských představitelů, že Moskva je připravena použít všechny dostupné zbraně.

„Před týdnem jsem představil plán na dosažení smíru, přičemž Moskva reagovala mobilizací, která se navíc soustřeďuje na odlehlé oblasti nebo Krym,“ uvedl prezident. Čtvrtým důkazem jsou podle něj „takzvaná referenda“ o připojení ovládaných území k Rusku.

Na východě Ukrajiny končí hlasování o připojení k Rusku. Hlásí účast i přes 86 procent

Číst článek

„Lidé musí vyplňovat papíry se zbraní u hlavy,“ řekl o mezinárodně neuznávaném hlasování, které v úterý skončilo v Ruskem ovládaných částech Ukrajiny.

Posledním a nejviditelnějším důkazem je snaha o připojení okupovaných území k Rusku a mobilizaci tamních obyvatel, které chce Moskva poslat bojovat proti jejich vlasti, Ukrajině, dodal Zelenskyj.

Bezprostředně před Zelenského projevem náměstek generálního tajemníka OSN pro politické záležitosti na zasedání Rady bezpečnosti zopakoval, že OSN podporuje „územní celistvost Ukrajiny“ v rámci jejích „uznaných hranic“, uvedla agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme