Vyhánění lidí kvůli národnosti se nesmí opakovat, prohlásil na sudetoněmeckém sjezdu Bělobrádek

Druhým dnem pokračuje sudetoněmecký sjezd v bavorském Augsburgu. Nejsledovanějším bodem nedělního programu byl projev českého vicepremiéra Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL. Už nikdy se nesmí opakovat vyhánění lidí z jejich domovů jen proto, že jsou nějaké národnosti, náboženství nebo rasového původu, prohlásil a sklidil za to potlesk. Bělobrádek je dosud nejvýše postaveným českým politikem, který na sjezdu vystoupil.

Augsburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

"Samozřejmě, že nesmíme zapomínat na minulost. Hlavně na časy násilí a brutality před, při i po druhé světové válce. To se nikdy nesmí opakovat. Už nikdy se nesmějí vyhánět lidé ze svých domovů jen proto, že jsou nějaké národnosti, náboženství nebo rasového původu," řekl Bělobrádek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý projev Pavla Bělobrádka na sudetoněmeckém sjezdu

"Ano krajané, protože význam slova krajané není pouze ve smyslu etnického původu, nýbrž ve smyslu lidí, kteří sdílejí lásku ke stejné zemi, její kultuře, k její historii, k její tradici," podotkl. Věří, že toto všechno Češi a sudetští Němci mají společné, i když mají odlišný jazyk.

Bělobrádek také řekl, že se nepřijel omlouvat, ani usmiřovat. Přijel na návštěvu k sousedům, na oslavu, na kterou byl pozván.

Bělobrádek míří na sudetoněmecký sjezd, někteří politici mu účast vyčítají

Číst článek

„V koncertní hale augsburgurského výstaviště jsou asi dva tisíce lidí. Vicepremiér Bělobrádek oslovil shromážděné stejně jako minulý rok ministr Herman 'milý krajané'. Podle Bělobrádka se my Češi a Němci vzájemně potřebujeme a teď máme šanci žít v Evropě společně a nejenom vedle sebe," popsal zpravodaj Radiožurnálu Pavel Novák.

Bělobrádek také uvedl, že by si přál, aby v budoucnu podobné návštěvy českých politiků, jako je ta jeho, nevyvolávaly v Česku žádnou pozornost, protože budou prostě normální. Nynější návštěvu Bělobrádka kritizovali komunisté a část ODS, ocenila ji naopak TOP 09 nebo STAN.

Bělobrádek: EU je šance na život v míru

Český vicepremiér jako odvážný a důležitý ocenil krok sudetských Němců, kteří přestali usilovat o majetek, o nějž v Československu přišli po skončení druhé světové války. Také díky takovým krokům jsou podle Bělobrádka dnes vzájemné vztahy na vysoké úrovni, i když ještě ne na takové jako třeba vztahy mezi Němci a Francouzi.

Společnou budoucnost vidí český vicepremiér v Evropě. Evropská unie je podle něj šancí, jak žít v míru a bezpečí, ale hlavně spolu, nikoliv jen vedle sebe. "Ani Češi v Rakousko-Uhersku, ani Němci v Československu se plně nesžili se státním uspořádáním. To je fakt. Nicméně teď není třeba ho hodnotit," poznamenal.

Odsun Němců

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15 000 až 30 000 Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320 000 až 350 000 obyvatel někdejšího Československa. Velká většina z nich byli Židé, které chtěl nacistický režim vyhladit.

Češi a sudetští Němci, kterým Evropská unie dává možnost ponechat si národní identitu a zároveň být Evropany, by se podle něj neměli soustřeďovat jen na sebe, ale také se ptát, co mohou dát zbytku kontinentu. Podle Bělobrádka mohou třeba ukázat, že nenávist se dá překonat láskou a že spolupráce je tou nejlepší prevencí do budoucna.

Bělobrádkův projev navázal na smířlivá vystoupení sudetských Němců z poslední doby, která dokládají výrazně se zlepšující vztahy. Z české strany k nim přispěl mimo jiné mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.

Loni se pak ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) stal prvním členem české vlády, který se oficiálně zúčastnil sudetoněmeckého sjezdu.

Bělobrádka s Hermanem ocenil šéf sudetských Němců

Bělobrádka s Hermanem na sjezdu podpořil šéf sudetských Němců Bernd Posselt. Ocenil jejich obrovskou odvahu, s níž se spolu se sudetskými Němci vydali na cestu usmíření.

"Byla to odvaha svobody, která k nám dnes v podobě tebe, milý Pavle Bělobrádku, promluvila," řekl Posselt po Bělobrádkově projevu na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augsburgu. Není podle něj možné, aby ještě v roce 2017 útočili nacionalisté na politiky, kteří se snaží o usmíření.

Oba české politiky ocenil také bavorský premiér Horst Seehofer (CSU). Podle něho jsou oba členové české vlády přes osobní útoky proti nim významnými architekty dobrých vztahů mezi Čechy a sudetskými Němci i mezi Českem a Bavorskem.

"Jejich vystoupení jsou pro nás znamením velké odvahy a velkého srdce," uvedl s tím, že odvážní nejsou ti, kdo plavou po proudu.

Cesta, kterou obě strany ještě musí ujít, bude podle Posselta dlouhá. Stačí podle něj přitom jeden špatný krok, jedno špatné slovo, aby se celý proces zasekl.

Vztahy Čechů a sudetských Němců

Vztahy Čechů a sudetských Němců se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům po druhé světové válce zkonfiskován. Z české strany byl důležitý mimo jiné mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.

ČTK, Pavel Novák, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme