Zahraniční listy komentují volby v Česku, Francii a Neměcku

Volby v České republice, Francii a Německu plní stránky světových deníků. Většina z nich považuje v komentářích výsledků českých parlamentních voleb za nejvíce šokující silný vzestup komunistů a rekordní nezájem voličů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Britské "Timesy" spekulují nad budoucností předsedy ODS Václava Klause. Může být požádán, aby podporoval menšinovou vládu, nebo může zahájit taktický ústup a připravovat se na klíčové referendum o vstupu do Evropské unie. Ať už prezident Václav Havel poskládá jakoukoli koalici, volby byly jen první hrou dlouhého turnaje. Příští je na řadě soutěž o to, kdo vystřídá Havla - a Klaus je stále silným kandidátem. Po závěru jednání o vstupu do EU je na řadě referendum, kterému bude opět dominovat Klaus. Tento 61letý ekonom je po víkendu na zemi, ale není ze hry, The Times.

Jiný názor má pařížský list Le Figaro, podle kterého se po porážce ODS ve volbách se "zapřísáhlým Havlovým nepřítelem" Václavem Klausem již nemůže počítat. V lednu by se ale mohl vrátit z důchodu Miloš Zeman, upozorňuje deník. Podle Financial Times stále existuje možnost, že sociální a občanští demokraté vytvoří velkou koalici, v níž se Špidla stane premiérem a Klaus prezidentem. Havel ještě nemůže v klidu venčit psa, dodává britský deník.

Zahraniční tisk také varuje před možnou nestabilitou středolevé vlády: Předák sociálních demokratů Vladimír Špidla má jen malý prostor k menévrování pro vytvoření a udržení koalice, píše belgický deník La Libre Belgique. Slovenské Hospodárske noviny upozorňují, že k nízké stabilitě předpokládané vlády, vytvořené ČSSD a Koalicí, přispěje skutečnost, že sama Koalice je značně nesourodá. Za veřejné finance bude vláda kritizována zprava i zleva a intenzivněji než dosud, proto bude schvalování státního rozpočtu velký problém. Zejména Unie svobody ztratí tvář, pokud bude souhlasit se štědrými návrhy ČSSD na veřejné výdaje, varují Hospodárske noviny.

Francouzské deníky kladou zmínky o českých volbách do kontrastu k výsledku parlamentních voleb ve Francii, kde pravice získala absolutní většinu křesel: Muž překvapení, Jean-Pierre Raffarin, během několika týdnů zavedl nový styl, uvádí Le Figaro. Nyní se bude muset potýkat s otázkami souvisejícími s budoucností Evropy. Vyšší podpora populistické politiky v prvním kole prezidentských voleb měla svou příčinu také v nedostatcích politiky Evropské unie. V otázkách přistěhovalectví, bezpečnosti a hospodářství je dnes Evropa příliš mocná a zároveň není mocná dostatečně. Evropa vzala zemím některé z jejich výsad, aniž by dostatečně zkoordinovala vnitřní politiku a prosadila se na mezinárodní úrovni, domnívá se pařížský deník.

Zatímco nový francouzský premiér má dostatečně silný mandát k prosazování svých programových cílů, vyhlídky německého sociálně demokratického kancléře Gerharda Schrödera před zářijovými volbami nevypadají zrovna růžově. Jeho největší problém spočívá v tom, že nedošlo k významnějšímu poklesu míry nezaměstnanosti, uvádí dánský deník Jyllands-Posten. Ze strachu před velkou volební porážkou nyní kancléř začal flirtovat i s odbory. Před čtyřmi lety však byl zvolen proto, že svým projektem Nového středu po vzoru britského premiéra Blaira bojoval právě proti této politice ústupků a proti tradiční sociálně demokratické mentalitě. Schöderova největší šance teď spočívá v tom, že se povede špatně liberální FDP, mladšímu partnerovi křesťanských demokratů, uzavírá Jyllands-Posten.

Izrael se začíná ohrazovat plotem, který má zajistit ochranu před útoky zfanatizovaných Palestinců na civilisty. Plot je však současně výrazem nanejvýš vyčerpaného národa, který chce žít normálně, uvádí německý list Die Welt. Palestinci se obávají, že Izrael by stavbu plotu mohl určovat podle své libovůle a předurčovat tak budoucí hranici, která by se stala také hranici politickou. Také zhruba 200 tisíc židovských osadníků se staví proti plotu - i když ze zcela odlišného důvodu. Pro ně stavba znamená vzdání se nároku na biblické sídelní území Židů, zatímco Izrael by se stal pro Židy vězením, novým ghettem.

Plot však nesmí být koncem, může být spíše začátkem. Může nabídnout šanci, aby se prostřednictvím větší bezpečnosti mohla pozvolna znovu obnovit důvěra k druhé straně, která by umožnila vyjednávací proces. Vysoké ploty sice nezajišťují dobré sousedství - zajišťují však sousedství nenásilné. A pouze o to teď jde, soudí Die Welt.

Ivona Holá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme