Zahraniční listy opět o Blízkém východě

Konec příměří mezi Izraelem a Palestinou může znamenat také konec palestinského premiéra Mahmúda Abbáse. Píše o tom izraelský list Haaretz. Po nové eskalaci násilí, která následovala po útocích palestinských extremistů, je téměř jasné, že vláda Mahmúda Abbáse se blíží ke svému konci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Jeho diplomatický plán byl založen na teorii, že klid zbraní povede ke zlepšení kvality života palestinských obyvatel. Poté by bylo snazší rozmístit palestinské tajné služby a vládní instituce a lépe kontrolovat extremistické organizace.

Bez požadovaného příměří však Mahmúd Abbás nemůže očekávat žádný diplomatický pokrok, komentuje situaci izraelský deník. Palestinská vláda se nechala slyšet, že pokud se násilí ještě zhorší, bude opravdu nejlépe odstoupit. Podle jejího názoru je nutné obnovit příměří, tyto šance jsou ale velice malé. Otázka, zda má Mahmúd Abbás odstoupit, bude tedy zřejmě vyřešena v nejbližších dnech či hodinách, domnívá se izraelský deník Haaretz.

Německý list Die Welt se zamýšlí nad postavením Severní Koreje před plánovanou schůzkou šesti velmocí v Pekingu. Ve středu začínají v Pekingu rozhovory mezi Spojenými státy, Japonskem, Ruskem, Čínou a Severní a Jižní Koreou, které mají za cíl nalézt řešení atomové krize Severní Koreje. Všechny světové velmoci svorně prohlašují, že se nenechají vydírat. Žádný ze států rozhodně nechce, aby se Severní Korea stala novou nukleární velmocí. Ta podle amerických informačních služeb disponuje možná už dvěma atomovými bombami.

Severokorejský diktátor Kim Čong Il si však své vztahy s ostatními zeměmi pochvaluje, píše německý deník. S Moskvou ho podle jeho slov pojí "epochální přátelství", s Čínou se vztahy rozvíjejí "velmi dobře" a se Soulem uzavřel smlouvu o ochraně investic. Navíc sportovci obou zemí nyní nastoupili ke společné účasti na univerziádě v Jižní Koreji. Všechno tedy závisí na Pchong-jangu, zda se nechá na společné schůzce přemluvit. Jeho silné postavení poskytuje sotva nějaký diplomatický prostor pro vyjednávání, domnívá se německý list Die Welt.

Severní Koreu i jejího vůdce Kim Čong-ila považuje demokratický svět za vážnou hrozbu pro mír a bezpečnost nejen ve Východní Asii. Nukleární ambice totalitního vůdce nedají spát mnoha politikům, jihokorejský spisovatel Mr. Lee se ale rozhodl udělat si z Kim Čong-ila legraci. A jeho humoristická kniha se ihned stala velmi žádanou na japonském knižním trhu. Zjistil to východoasijský zpravodaj Radiožurnálu Robert Mikoláš:

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Tisk

Komentář amerického deníku Los Angeles Times se věnuje postavení Libye a jejího kontroverzního vůdce Moammara Kadáfího. Libyjský předák se vždy snažil podporovat terorismus proti Americe a jejím spojencům. Nicméně domácí islámské extrémistické hrozby a následky 11. září ho nejspíš přiměly změnit své postoje - stal se z něj zapřisáhlý nepřítel mezinárodního terorismu.

Snad nejvíce překvapivý krok bylo přiznání odpovědnosti v kauze Lockerbie, píše se v americkém deníku. Minulý rok také Libye podepsala mezinárodní smlouvu o zákazu financování teroristických organizací a v loňském roce dokonce sám Kadáfí kritizoval činnost Al Kajdy. Může se Kadáfí opravdu změnit a mají Spojené státy zastavit své sankce vůči Libyi? Ještě ne, Kadáfí nejspíš není tak nevinný, uzavírají komentář Los Angeles Times a připomínají možný rozvoj zbraní hromadného ničení.

V Austrálii byly objeveny nové skalní malby, informuje o tom deník International Herald Tribune. V jeskyni v buši nalezli atropologové neobvykle vzácné a původní ložisko starodávného skalního umění Aboriginců. Obrázky zvířat - například klokanů a ještěrek, ale také bumerangů a lidských postav jsou rozptýleny v 11 vrstvách po celé zadní stěně prostorné jeskyně.

"Pravděpodobně to bylo místo, kam lidé speciálně putovali, kde se zastavovali na své cestě a prováděli tu různé ceremoniály", zamýšlí se nad nálezem šéf výzkumníků Paul Tacon. "Malby ukazují na bohatou uměleckou tradici místních obyvatel, znázorňují jejich duševní prožitky." Objev sice není nejstarší aboriginskou památkou na území Austrálie, překvapující je hlavně množství kreseb. Přestože vědci přesné umístění tají, je známo, že se jeskyně nachází jen 100 km od Sydney, v národním parku Wollemi, píše International Herald Tribune.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme