Zahraniční noviny o problému s Prodim
Dnešní zahraniční tisk píše o tématech jako: Problematický Prodi, Rumsfeld uklidňoval Putina, Setkání Bushe se zástupci EU, Referendum v Pákistánu a Americká akce proti Iráku odložena.
Upřímný přítel by měl být vítán, i kdyby byla jeho slova nepohodlná. Mylně informovaný host je ale něco jiného, napsaly londýnské Timesy. Předseda Evropské komise nedávno v Oxfordu káral postoj Británie k Evropské unii, Blaira za ochotu podpořit operaci Spojených států proti Iráku a konstatoval, že přestoupení na společnou evropskou měnu není ani tak otázkou hospodářskou, jako spíš otázkou ?vůle a odvahy." Prodi má ve zvyku vládnout mečem, když by bylo moudřejší použít skalpel a hrát lépe svěřenou roli. Existuje muž, kterému žádná z potřebných kvalit neschází - španělský premiér José María Aznar, kterého by mnozí politikové rádi viděli na Prodiho místě. Ale čekat do ledna 2005, kdy Prodimu vyprší mandát a zároveň budou všechna klíčová rozhodnutí učiněna, by bylo směšné.
Čtvrtá cesta Donalda Rumsfelda po střední Asii skončila tam, kde má Washington důvod uklidňovat v Moskvě, uvádí německý Frankfurter Allgemeine. Ruská armáda se totiž vážně obává, že by přítomnost Američanů od Gruzie po Kyrgyzstán mohla být na trvalo. A Rumsfeld tyto obavy návštěvou tamních jednotek ještě podpořil. Přesto je počínání Američanů zcela v zájmu prezidenta Putina, který našel před svými dveřmi nečekané utěšitele. K uspokojení ruské touhy, hledět si s Washingtonem zpříma do očí, to ale nestačí. K obnovení rovnováhy by chtělo obnovit jednání o atomovém odzbrojení. Rozhovory uvázly na ruském požadavku, aby byl Washington ochoten sešrotovat hlavice a nosné rakety. Rumsfeld slibuje vstřícnost. A tak je prostor pro smířlivé setkání Bushe s Putinem koncem května objednán.
Prezident USA a vedení Evropské unie se tento týden setkají na pravidelném summitu, který se zřejmě obejde bez větší pozornosti. Výsledkem předchozího setkání totiž byla dohoda o zavedení nových standardů na zpracování vín. To by nikomu nevadilo, pokud by nešlo o promarněnou příležitost, uvádí The Washington Post. Spojené státy a Evropa jsou jedinými světovými velmocemi. Měly by o sobě začít uvažovat jako o neformální G-2, řídící globální systém. Evropa je Americe ekonomicky na rovni, jejich domácí produkty jsou podobné a zahraniční obchod stejný. Zavedení eura, které bude časem silnější konkurencí dolaru, povede k další integraci Evropy v jednu ekonomiku. Ostatně v otázkách, ve kterých mluví Evropa jednotným hlasem, už G-2 existuje.
?Buďte vlastenci! Volte Mušarrafa!" vyzývaly podle německého deníku Die Welt pakáty vyvěšené před referendem po celém Pákistánu. Potřetí v historii Pákistánu se koná lidové hlasování, ve kterém chce samozvaný prezident generál Parvíz Mušarraf dodatečně vybojovat vítězství a zůstat dalších pět let všemocným pánem. Pokračuje tak tradici vojáků, kteří polovinu z historie nezávislého Pákistánu vládli zemi. Pokud referendum vyhraje, o čemž skoro není pochyb, stanoví generalita budoucí politický kurz. Soudci navíc poučili odpůrce referenda, politické a náboženské strany, novináře i právníky, že rozhodnutí lidu považují za legální. Prezident ani nic jiného neočekával. Ví, že většina obyvatel stejně nemá ponětí, co demokracie znamená. A tak s klidným srdcem zvolí generála, který je v uplynulých týdnech zahrnul sliby.
I když je Saddámu Hussajnovi už 65 let, nevypadá na důchodce, a rozhodnutí americké vlády odložit plány na jeho sesazení z letošního podzimu až na příští rok, mu navíc dopřává čas se nadýchnout, píše londýnský list The Financial Times. Tlak na irácký režim, aby zastavil výrobu zbraní masového ničení, sílí. I tak by mohl Hussajn považovat odložení akce Washingtonu za známku slabosti poté, co palestinsko-izraelský konflikt poškodil vztahy Spojených států s arabskými spojenci. To by byl ale omyl. Bush neztrácí odhodlání dosáhnout změny v Bagdádu. Uvědomil si však, že by plánovaná operace nenašla podporu, zatímco v Izraeli pokračuje krveprolití. A tak zatím co je vyvíjen tlak na Irák, aby umožnil vstup zbrojním inspektorům, Saddám Husajn zatím ponechán v klidu.