Zahraniční noviny o problému s Prodim

Dnešní zahraniční tisk píše o tématech jako: Problematický Prodi, Rumsfeld uklidňoval Putina, Setkání Bushe se zástupci EU, Referendum v Pákistánu a Americká akce proti Iráku odložena.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Upřímný přítel by měl být vítán, i kdyby byla jeho slova nepohodlná. Mylně informovaný host je ale něco jiného, napsaly londýnské Timesy. Předseda Evropské komise nedávno v Oxfordu káral postoj Británie k Evropské unii, Blaira za ochotu podpořit operaci Spojených států proti Iráku a konstatoval, že přestoupení na společnou evropskou měnu není ani tak otázkou hospodářskou, jako spíš otázkou ?vůle a odvahy." Prodi má ve zvyku vládnout mečem, když by bylo moudřejší použít skalpel a hrát lépe svěřenou roli. Existuje muž, kterému žádná z potřebných kvalit neschází - španělský premiér José María Aznar, kterého by mnozí politikové rádi viděli na Prodiho místě. Ale čekat do ledna 2005, kdy Prodimu vyprší mandát a zároveň budou všechna klíčová rozhodnutí učiněna, by bylo směšné.

Čtvrtá cesta Donalda Rumsfelda po střední Asii skončila tam, kde má Washington důvod uklidňovat v Moskvě, uvádí německý Frankfurter Allgemeine. Ruská armáda se totiž vážně obává, že by přítomnost Američanů od Gruzie po Kyrgyzstán mohla být na trvalo. A Rumsfeld tyto obavy návštěvou tamních jednotek ještě podpořil. Přesto je počínání Američanů zcela v zájmu prezidenta Putina, který našel před svými dveřmi nečekané utěšitele. K uspokojení ruské touhy, hledět si s Washingtonem zpříma do očí, to ale nestačí. K obnovení rovnováhy by chtělo obnovit jednání o atomovém odzbrojení. Rozhovory uvázly na ruském požadavku, aby byl Washington ochoten sešrotovat hlavice a nosné rakety. Rumsfeld slibuje vstřícnost. A tak je prostor pro smířlivé setkání Bushe s Putinem koncem května objednán.

Prezident USA a vedení Evropské unie se tento týden setkají na pravidelném summitu, který se zřejmě obejde bez větší pozornosti. Výsledkem předchozího setkání totiž byla dohoda o zavedení nových standardů na zpracování vín. To by nikomu nevadilo, pokud by nešlo o promarněnou příležitost, uvádí The Washington Post. Spojené státy a Evropa jsou jedinými světovými velmocemi. Měly by o sobě začít uvažovat jako o neformální G-2, řídící globální systém. Evropa je Americe ekonomicky na rovni, jejich domácí produkty jsou podobné a zahraniční obchod stejný. Zavedení eura, které bude časem silnější konkurencí dolaru, povede k další integraci Evropy v jednu ekonomiku. Ostatně v otázkách, ve kterých mluví Evropa jednotným hlasem, už G-2 existuje.

?Buďte vlastenci! Volte Mušarrafa!" vyzývaly podle německého deníku Die Welt pakáty vyvěšené před referendem po celém Pákistánu. Potřetí v historii Pákistánu se koná lidové hlasování, ve kterém chce samozvaný prezident generál Parvíz Mušarraf dodatečně vybojovat vítězství a zůstat dalších pět let všemocným pánem. Pokračuje tak tradici vojáků, kteří polovinu z historie nezávislého Pákistánu vládli zemi. Pokud referendum vyhraje, o čemž skoro není pochyb, stanoví generalita budoucí politický kurz. Soudci navíc poučili odpůrce referenda, politické a náboženské strany, novináře i právníky, že rozhodnutí lidu považují za legální. Prezident ani nic jiného neočekával. Ví, že většina obyvatel stejně nemá ponětí, co demokracie znamená. A tak s klidným srdcem zvolí generála, který je v uplynulých týdnech zahrnul sliby.

I když je Saddámu Hussajnovi už 65 let, nevypadá na důchodce, a rozhodnutí americké vlády odložit plány na jeho sesazení z letošního podzimu až na příští rok, mu navíc dopřává čas se nadýchnout, píše londýnský list The Financial Times. Tlak na irácký režim, aby zastavil výrobu zbraní masového ničení, sílí. I tak by mohl Hussajn považovat odložení akce Washingtonu za známku slabosti poté, co palestinsko-izraelský konflikt poškodil vztahy Spojených států s arabskými spojenci. To by byl ale omyl. Bush neztrácí odhodlání dosáhnout změny v Bagdádu. Uvědomil si však, že by plánovaná operace nenašla podporu, zatímco v Izraeli pokračuje krveprolití. A tak zatím co je vyvíjen tlak na Irák, aby umožnil vstup zbrojním inspektorům, Saddám Husajn zatím ponechán v klidu.

Markéta Kaclová, Radka Průšová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme