Zahraniční noviny o propuštění našich novinářů
Světové deníky si všímají toho, že zadržení čeští novináři jsou na svobodě, že OSN bude mít hlavní roli při obnově Iráku a také toho, že Slovensko dnes volí prezidenta.
Osud tří Čechů zadržených v Iráku sledují také zahraniční noviny. O propuštění Víta Pohanky, Michala Kubala a Petra Klímy informuje v dnešním vydání německý deník Die Welt. Z Iráku přicházejí dobré zprávy: po českých novinářích osvobodili iráčtí povstalci také jednoho Číňana a Kanaďana a podle dosavadních zpráv se vede všem dobře. Propuštění se obešlo bez výkupného, Iráčané si nekladli žádné podmínky.
Důležitou roli v případě unesených Čechů sehrálo setkání českého velvyslance v Bagdádu se skupinou sunnitských duchovních, všímá si Die Welt. Situace je ale i nadále kritická. K zadržovaným rukojmím se pravděpodobně přidal jeden dánský podnikatel a rovněž muž z Jordánska. Počet unesených civilistů se v pátek blížil čtyřiceti, přičemž tři Japonci byli předchozí den propuštěni a jeden italský občan zavražděn, krotí německý list Die Welt předčasnou radost z propouštění zajatců.
Italský tisk věnuje stále velkou pozornost únosu čtyř italských rukojmí a vraždě jednoho z nich. Levicově-liberální deník La Repubblica uveřejnil interview s Giandomenichem Picchem, bývalým zástupcem generálního tajemníka OSN a protagonistou velkých vyjednávání, díky kterým bylo například zachráněno šest Američanů, tři Britové a dva Němci zajatí v Libanonu organizací Hizballáh.
Organizace spojených národů bude mít v Iráku klíčovou roli, píše se v britském deníku Financial Times. Americký prezident a britský premiér sice přislíbili OSN hlavní roli, důrazně ale trvají na své účasti na obnově regionu. Oba vůdci, kteří přesně před rokem zahájili iráckou válku, předali Lakhdaru Brahímimu mocnou zbraň - vyslanec OSN v Iráku bude mít v rukou zformování nové irácké vlády.
Už dva týdny ale musí spojenecké jednotky čelit krvavým útokům muslimských bojovníků, připomíná Financial Times. Také proto je podle George Bushe i Tonyho Blaira bezpodmínečně nutné přivést Irák na cestu demokracie a prosperity. Ještě před rokem hrála OSN v iráckém konfliktu jen malou roli. Po letošním 30. červnu to už bude naopak, uzavírá britský list Financial Times.
Kdo to bude? Mečiar nebo Gašparovič? - ptá se slovenský deník Sme. Občané Slovenska si dnes mohou vybrat hlavu státu ze dvou kandidátů - Vladimíra Mečiara a Ivana Gašparoviče. Kdo bude vítěz, to nelze odhadovat. Před druhým kolem prezidentských voleb totiž chyběly průzkumy veřejného mínění, vysvětluje slovenský list. Sociologové ale očekávají, že se lidé budou rozhodovat na poslední chvíli. Výsledek ovlivní také volební účast.
V prvním kole přišla k urnám necelá polovina oprávněných voličů. Teď se mnoho lidí k volbám také nechystá. Politici vládní koalice totiž nedoporučili svým příznivcům ani jednoho kandidáta a oni sami se rozhodli dnešní akci ignorovat. Někteří voliči sice přijdou k urnám, zároveň ale vyjádří nesouhlas s oběma prezidentskými kandidáty. Do urny proto vhodí prázdnou obálku, uzavírá slovenský deník Sme.