Zahraniční tisk o krizi společné Evropy

Americký deník o Evropě v krizi. Italské sborové "ne" znovuzavedení liry. Zavraždění protisyrského novináře Sámira Kasíra. Taková jsou témata sobotního výběru ze zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Odmítnutí euroústavy ve francouzském a nizozemském referendu uvrhlo Evropu do krize, píší dnešní New York Times. Na starém kontinentě vznikají různé názorové tábory. Staří se otáčí proti novým, východ je proti západu, chudí proti bohatým. To je ale nebezpečné.

Dokazuje to právě proběhlé referendum, kde většina mladých a chudých stála proti starším a movitějším, kteří hlasovali ano. Před vrcholnými představiteli unijních států, kteří se sejdou 16. června, tak stojí těžký úkol zjistit, co je na Evropě špatně.

Nejdřív musí všichni pochopit, že evropská konstituce je mrtvý dokument. Velké státy zase musí dokázat, že jsou ochotné podřídit se pravidlům unie stejně, jako ostatní členové. Jedním z důvodů "ne" Nizozemců byl také fakt, že velké státy jako Francie a Německo vyžadují na menších členech disciplínu, kterou ale sami nedodržují.

Svět se pohybuje příliš rychle a Evropa je příliš důležitá na to, aby trpěla paralýzou, kterou si sama způsobila. Je totiž příkladem mnoha dalším zemím na světě, například v otázce lidských práv, uzavírá svou analýzu americký deník New York Times.

Sborovým "ne" reaguje italský tisk na nápad italského ministra práce a sociálních věcí Maroniho na obnovení italské liry. Z italských novin cituje naše spolupracovnice Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědunka Lunardi cituje z italského tisku

Čtvrteční zavraždění libanonského spisovatele a aktivisty Sámira Kasíra otřáslo celým Libanonem. Země je právě na cestě k obnově a rekonstrukci. O to hůř zpráva o politické vraždě a pronásledování působila. Sámir Kasír byl novinář, který dlouhodobě kritizoval utlačovatelskou politiku Sýrie vůči Libanonu. Ve čtvrtek zemřel při výbuchu auta. Libanonci reagovali spravedlivým hněvem.

Kasír je sice mrtvý, jeho myšlenky ale triumfují. Ti, které inspiroval, pokračují v boji za bezpečnost a svobodu v Libanonu i dalších arabských zemích. Jeho krutá smrt ten proces jenom urychlí, myslí si Daily Star.

Deník zároveň prozaicky dodává: Kasírovy smrti využije libanonská opozice. Ta se snaží shodit ze sedla prezidenta Emila Lahouda všemi možnými způsoby. Podle deníku ale není jisté, že se veřejnost v případu Kasír přikloní na stranu opozice. Libanonci si už zvykli na režim Emila Lahouda a jsou příliš poučení na to, aby dali na plané sliby, dodává Daily Star.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme