Zahraniční tisk o migraci pracovníků

Komentář britského deníku The Guardian si všímá událostí kolem pracovních povolení pro občany budoucích členů Evropské unie. Vláda se rozhodla ochránit právo na práci v Británii před přistěhovalci ze střední a východní Evropy. Tento krok podle listu znamená, že se ministři snaží zabránit vzniku dvou vrstev zaměstnanců, stejně jako stalo v Německu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Systém pracovních povolení by tak novým evropským občanům přidělil ten samý přechodný status, který byl v Německu používán pro turecké gastarbeitery. A to i navzdory tomu, že zde mnozí žili více než 20 let, připomíná The Guardian.

V kabinetu ale nepanuje jednoznačná shoda. Objevují se argumenty, že pokud Británie nepovolí novým pracovníkům, aby přicházeli legálně, stejně si cestu k výdělku potajmu najdou. Novému schématu povinné registrace nebudou podléhat pouze dva přistupující státy Malta a Kypr, neboť jejich příjmové úrovně jsou vyšší než 75% průměru Evropské unie, uzavírá analýzu britský list The Guardian.

Volby v Iráku mohou být nejdříve na konci roku 2004, píše se v dnešním vydání deníku International Herald Tribune. Jestliže mají být irácké parlamentní volby dostatečně důvěryhodné, musí se podle generálního tajemníka OSN Kofiho Annana neprodleně zahájit jejich plánování. Jedině pak připouští možnost, že by voliči mohli jít k urnám nejdříve na konci tohoto roku nebo na začátku příštího. Tým volebních expertů OSN se ale shodl na tom, že příprava voleb zabere minimálně osm měsíců, všímá si International Herald Tribune.

Zásadním úkolem bude sestavení nezávislé volební komise, která se bude schopna shodnout na technických a právních pravidlech národního hlasování. Jestliže bude práce zahájena neprodleně a bude extrémně rychle dosaženo politického konsenzu, je možné uskutečnit volby na konci roku 2004, prohlásil doslova Kofi Annan. Zároveň se vyslovil k americkým vizím založeným na existenci volebního výboru. Podle něj se nejedná o životaschopnou myšlenku. Původní plán Spojených států počítal s uskutečněním voleb na konci roku 2005, dodává International Herald Tribune.

Nezaměstnaní ruští horníci míří do řad vojáků, kteří slouží na základě kontraktu s armádou vČečensku. Píše o tom ruský deník "Vremja Novostěj", ze kterého cituje náš moskevský zpravodaj Petr Voldán :

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: Tisk

Kauzou tragédie v Kaprunu se stále zabývají rakouské soudy. Sleduje ji také rakouský deník Die Presse. Za příčinu neštěstí, při němž došlo k požáru lanovky v lyžařském středisku Kaprun, se považuje konstrukční nebo výrobní chyba elektrických ventilátorů. Státní zastupitelství v Salzburgu proto zahájilo předběžné šetření proti výrobci těchto přístrojů, firmě Fakir. Zásadní je totiž argumentace provozovatele lanovky, píše rakouský list.

Výrobce prý věděl o výrobních vadách svých ventilátorů, a proto se v roce 1996 rozhodl provést také jejich výměnu. V souvislosti s touto výpovědí se však právníci zabývají také otázkou, zda delikt nedbalého zavinění požáru není už dávno promlčený. Poté by nemohlo dojít k trestnímu procesu. Někteří experti jsou jednoznačného názoru: vestavba chybného ventilátoru proběhla v roce 1994, promlčecí lhůta tedy skončila minulý rok, píše rakouský list Die Presse.

Jihokorejský prezident se rozhodl k ráznému kroku, informuje dnes korejský list The Korea Times. Vláda podle něj bude podporovat oficiální užívání angličtiny u svých úředníků. Podle prezidenta tak budou lidé schopni lépe využívat příležitosti, které nabízí rychlá globalizace světa. To, že Korejci budou moci používat angličtinu jako úřední jazyk, pomůže Koreji získat místo v mezinárodním obchodu a ekonomických aktivitách, citují hlavu státu The Korea Times.

Názor, že by oficiální užití cizího jazyka podkopalo národní identitu, prezident rázně odmítl: To není důvod, proč neužívat angličtinu. Jako další důvod k prosazení vybraného jazyka vyzdvihl stále pevnější spojenectví své země s Amerikou. Jižní Korea je závislá na Spojených státech prakticky, duševně i symbolicky, vypočítával prezident podle listu The Korea Times další výhody angličtiny.

Jan Šmíd, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme