Zahraniční tisk o víkendovém sjezdu ČSSD a znovu o politice George Bushe

V dnešních zahraničních novinách nechybí ohlédnutí za víkendovým sjezdem ČSSD. Dívají se blíže na dosavadní působení George Bushe ve funkci prezidenta Spojených států, na třenice kolem ruské televize NTV a také na poslední miniskandál v britské královské rodině.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouská konzervativní Die Presse komentuje víkendový 30. sjezd ČSSD a konstatuje, že česká sociální demokracie chce být „levicovou alternativou v Česku“. Přitom například nový místopředseda Škromach nevylučuje v budoucnu spolupráci s KSČM. Že je nový předseda Vladimír Špidla a celá strana mnohem pragmatičtější a třídní boj se odehrával jen ve sjezdovém sále, dokazuje už sama volba místopředsedů: Nejlepšího výsledku dosáhl přitom Špidlův „žádoucí kandidát“ Stanislav Gross, který chce ČSSD přeměnit v moderní stranu středu.

V každodenní praxi si ČSSD stejně žádné levicové experimenty nemůže dovolit. Sice formálně vládne sama, ale v parlamentu nemá většinu a drží se u moci jen díky tolerančnímu paktu s konzervativní ODS Václava Klause. Proto také sjezd ČSSD splnil i Klausovo přání a zavázal odcházejícího předsedu sociálních demokratů Miloše Zemana, aby nadále vykonával funkci premiéra.

Německý týdeník Der Spiegel věnuje pozornost rostoucím sympatiím komunistů na severu Čech, kde má KSČM například ve volebním obvodu Ústí nad Labem až 28procentní preference. Severočeský hnědouhelný revír byl donedávna katastrofickou oblastí. Do roku 1989 dostávali tamní pracovníci, kteří byli ochotni se tam usadit, finanční příspěvek, který sami nazývali „pohřebné“. Děti z lázeňského Teplicka byly odváženy o víkendech do nezamořených oblastí, kde ovšem zhusta utrpěly „kyslíkový šok“. Mezitím se tam ovzduší zlepšilo a lidský věk se prodloužil. Ovšem až bude definitivně připojena k síti jaderná elektrárna Temelín, bude v oblasti Mostu a Chomutova ohroženo dalších 18 000 pracovních míst.

V severních Čechách to stále ještě páchne hnědým uhlím a mlha se táhne až k úpatí Krušných hor. Marxisticko-leninská zkáza ve svém posledním stádiu je tu dosud zakonzervována: mrtvé lesy, rozrytá „měsíční krajina“, pendleři na pochmurných a spoře osvětlených nádražích, chátrající obytné bloky. Tato přetrvávající bída a ubohost na severu Čech nahrává komunistům. Sice jen asi 15% voličů si přeje zpátky bývalý režim, ale nápadně mnoho nekvalifikovaných osob s nízkými výdělky, Romů a také mladých lidí ve volbách hlasuje pro krajní levici.

Italská levicově-liberální La Repubblica komentuje prvních sto dní nového prezidenta George Bushe v jeho úřadu na pozadí současného napětí mezi Čínou a USA.

Přísní „mistři reality“ - burza, Čína, ekonomika, Evropa a americký Senát - jsou připraveni George Bushe po prvním stu jeho „školních“ dní v Bílém domě nechat propadnout. Sliby kandidáta Bushe se jeden za druhým mění v porážky prezidenta Bushe. V prvních třech měsících svého úřadování byl Bush nucen dělat přesně opak toho, co sliboval: Od krize s Čínou až po daňový systém, od financí až k životnímu prostředí, od mezinárodní politiky až po hospodářský vzestup, který se začíná drolit. Konflikt s Čínou kvůli zadržovanému špionážnímu letadlu je symbolickým a hlavně viditelně vrcholným zakončením Bushova tvrdého učednického období.

K demonstracím na podporu ruské nezávislé televize NTV poznamenal švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.

Manifestace v Moskvě byla zatím největší za poslední roky, jakou tamní pro-demokratické síly uspořádaly. Tato skutečnost potvrzuje neobvyklý zájem o osud této kritické stanice, zároveň však také ukazuje, jak slabý je v podstatě tento kritický tábor v zemi. Komunisté při svých oslavách dosud každoročně dokáží dostat do ulic větší množství lidí. Většina obyvatel však nepovažuje demonstrace za účelné. Zakladatel televize NTV Gusinskij není pro mnoho Rusů žádným hrdinou, kvůli němuž by se mělo jít do ulic. Je pro ně představitelem oligarchů, kteří se v devadesátých letech domohli bohatství ne zrovna nejčistšími metodami, zatímco široké vrstvy obyvatelstva zchudly.

Evropské listy obsáhle komentují nejnovější skandál britské královské rodiny v souvislosti s jistou prostořekostí hraběnky Sofie, manželky prince Edwarda - mezi nimi i konzervativní milánský Corriere della Sera.

Existuje nemožný úkol ve Spojeném království - úkol nesnadný pro snachy královny Alžběty. Tři už si to vyzkoušely a všechny ztroskotaly. Je tu nepřekonatelný konflikt zájmů mezi každodenním životem a nejurozenější panovnickou rodinou světa. Královské snachy Diana a Fergie se úkolu vzdaly rozvodem. Sofie je dnes na tom zatím lépe, musí pouze opustit svou práci v reklamní agentuře...

Je paradoxní, že jediná, která by roli snachy dokázala hrát, totiž mnohaletá přítelkyně korunního prince Charlese Camilla, je právě tou, kterou Alžběta II. nechce ani vidět. Camilla by ovšem nevyvolávala konflikty, šla by za následníkem trůnu jako stín a byla by královnou bez rozmarů. Jenže Buckinghamský palác má zakázán, neboť takový je zřejmě osud monarchií: Nedokáží se obnovit.

Jiří Hošek, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme