Zahraniční tisk si všímá krize Grossovy koaliční vlády

Česká koaliční krize pohledem zahraničních novinářů. Komisař OSN pro uprchlíky nabídl rezignaci kvůli sexuálnímu harašení. Simpsonovi se přidali do debaty o sňatcích homosexuálů. To jsou témata pondělního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V zahraničí si české vládní krize podrobněji všímají jenom slovenské deníky. Informují o úvahách premiéra Stanislava Grosse i o požadavku lidovců, aby předseda vlády odstoupil. Deník Sme se zamýšlí nad současnou vládní krizí. Vybírala z něj zpravodajka Radiožurnálu rozhlasu na Slovensku Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Britský The Independent se zabývá skandálem bývalého holandského premiéra a nyní komisaře OSN pro uprchlíky Ruuda Lubberse. Ten byl totiž zaměstnankyní svého úřadu obviněn ze sexuálního obtěžování. Lubbers měl prý jednapadesátiletou úřednici na konci pracovního jednání popadnout a držet ji v nedůstojné sexuální pozici.

Lubbersova verze je trochu odlišná, pokračuje Independent. Podle něj jen pracovnici doprovázel po jednání a přitom držel ruku na jejím pozadí. A to je prý familiární gesto, nikoli sexuální harašení, obhajuje se Lubbers. Celý případ je přitom znám už od léta, ovšem generální tajemník OSN Kofi Annan se tehdy rozhodl Lubberse ponechat ve funkci, protože důkazy prý nebyly dostačující.

Skandál se rozvířil až díky pozornosti médií, pokračuje The Indipendent a připomíná, že to byl právě on, kdo případ vynesl na veřejnost. Nyní Ruud Lubbers sám nabídl svou rezignaci a Kofi Anan zvažuje, zda jej odvolá nebo ve funkci ponechá. Je velice pravděpodobné, že Lubbers svůj úřad nakonec opustí, soudí britský The Independent.

V Severní Americe se vedou ostré debaty o sňatcích homosexuálů a lesbiček. Svůj hlas do diskuze připojily také postavičky oblíbeného amerického seriálu Simpsonovi. Jak uvádí newyorské Timesy, ve včerejší epizodě nazvané "Něco o svatbě" se městečko Springfield rozhodlo legalizovat jednopohlavní sňatky, aby pozvedlo turistický ruch. Tvůrci seriálu jsou pověstní tím, že se strefují snad do všech oblastí amerického života, píše americký deník.

Včera se ale dotkli tématu, které na jednu stranu patří do takzvaného hlavního proudu, na druhou stranu ovšem americkou společnost ostře rozděluje. Je docela možné, že názor kreslených postaviček ovlivní americkou veřejnost a zejména milióny dětí, které seriál sledují, domnívá se New York Times.

Simpsonovi patří mezi nejoblíbenější americké seriály všech dob. Na stanici Fox už jsou patnáct let hitem a včerejší epizoda běžela v hlavním vysílacím čase, dodávají newyorské Timesy.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme