Západ je zklamán vystoupením šéfa íránské diplomacie v Mnichově

Íránu se nedaří získat důvěru západních mocností, že to s dohodou o svém jaderném programu myslí tentokrát vážně. Optimismus, který vyvolal nečekaný příjezd teheránského ministra zahraničí na mnichovskou bezpečnostní konferenci, rychle vyprchal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manúčehr Mottakí | Zdroj: ČTK

Manúčehr Mottakí navnadil mezinárodní společenství prohlášením, že dohoda o zasílání slabě obohaceného uranu do ciziny výměnou za palivové články je blízko. Jinak ale bylo jeho vystoupení na mnichovské konferenci zklamáním.

Poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti James Jones zopakoval, že íránský jaderný program zůstává největší globální hrozbou.

Skutečnou změnu postoje Teheránu nezaznamenal ani německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

"Naše ruka zůstává napřažená, ale dosud ční stále do prázdna. A ani po vystoupení pana Mottakího nemohu dospět k jinému hodnocení," zalitoval Westerwelle.

Pochopení pro přístup íránské vlády žádá jen Rusko. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov si myslí, že by měl Západ respektovat obavu Íránu o svou bezpečnost.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme