Zpravodaj ČRo z Libye: Není jisté, zda Tripolis ovládl Kaddáfí či povstalci

Oficiální záběry Kaddáfího televize ukazují velké oslavy v ulicích Tripolisu, také střelbu a ohňostroje, informuje zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín. Podle libyjské televize jde o velké spontánní oslavy vítězství měst Závíja a Misráta, které dobyli povstalci, ale údajně znovu ovládly Kaddáfího jednotky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tripolis Libye Kaddáfí | Foto: ČTK

Tyto zprávy podle lidí, kteří telefonují z těchto měst do nezávislých médií a do velkých arabských televizí Al Arabiya a Al Jazeera, nepotvrzují to, že by Kaddáfího síly dobyly zpět tato města. Také člen tamní městské rady Muhammad Ali v telefonátu televizi Al Jazeera řekl, že město zůstává plně pod kontrolou povstalců.

Kaddáfího propaganda dělá vše proto, aby vytvořila dojem, že vítězí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace z místa přináší reportér Martin Dorazín

Objevily se dokonce zprávy o tom, že Kaddáfí ovládl Tobruk, který je zcela na východě země poblíž egyptské hranice.

Jak ale potvrzuje zpravodaj ČRo, zdá se to nemyslitelné. „Museli by se tam vylodit nebo by to musel být velký vzdušný výsadek, protože tato území jsou pod kontrolou povstalců už dva týdny a žádný velký přesun Kaddáfího vojsk před moře nebo vzdušnou cestou nebyl pozorován,“ říká.

Není jasné, o co v Tripolisu jde. Svědci říkají, že byla slyšet asi tříhodinová střelba a výbuchy z různých částí města – především z předměstí.

Podle Martina Dorazína by to skutečně mohla být i ta oslava, protože Kaddáfího příznivci tam stále jsou. Na Kaddáfím a jeho setrvání u moci je mnoho lidí totiž existenčně závislých.

Nová vláda žádá OSN o uznání

Přestože je ve městě Beghází napětí, panuje zde klid. Mezitím pokračují politická jednání, povstalci sestavují svou vlastní vládu, kterou zřejmě povede bývalý ministr spravedlnosti. Jádro vlády už je prakticky hotové, má už osm klíčových členů.

Vláda také požádala Mezinárodní společenství, aby ji uznávala jako legitimního představitele nové demokratické a svobodné Libye.

Jedno z prvních rozhodnutí bylo to, že vláda chce požádat o pomoc při vyhlášení bezletové zóny Ligu arabských států. Liga by mohla zatlačit na to, aby Kaddáfího letouny neměly možnost vzlétnout a bombardovat města, která jsou v rukou povstalců.

Martin Dorazín, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme