„Je to v rukou Hamásu,“ řekl americký prezident novinářům před nástupem do letadla a dodal, že „Izraelci jsou ochotni spolupracovat“ a že na stole leží „rozumný“ návrh.
Při nedělní návštěvě Ben Gvir, kterého i izraelská média často označují za krajně pravicového, mimo jiné prohlásil, že „v Jeruzalémě a celém Izraeli to řídíme my“.
Na případné výtržnosti se letos v ulicích jeruzalémského Starého města připravovaly asi dva tisíce izraelských policistů. Palestinští obchodníci podél trasy na doporučení policie zavřeli své obchody.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se při zavedení opatření odvolal na doporučení šéfů bezpečnosti. Cílem je zabránit podobným střetům, jaké se v mešitě Al-Aksá staly před týdnem.
Někteří židovští aktivisté, se snaží vystoupat i na Chrámovou horu, což mají zakázané. Konají tak pouze v doprovodu policie. Na místě zatím došlo k několika slovním potyčkám s muslimskými věřícími.
Izraelsko-palestinský konflikt vyostřila noční razie izraelské policie, která vnikla do mešity Al-Aksá a střetla se s Palestinci. Důsledkem byly vystřelené rakety z Gazy a izraelské nálety na Gazu.
Izraelská policie tvrdí, že zásah byl reakcí na chystané výtržnosti. Několik hodin se prý mladé lidi v mešitě snažila přesvědčit, aby ji v klidu opustili.
V nové izraelské vládě Benjamina Netanjahua zasedly i krajně pravicové síly, je to poprvé v historii státu. Proti tomu demonstrují desítky tisíc lidí. Dění popisuje analytik Břetislav Tureček.
V ulicích starého města se bili mladí židovští a palestinští radikálové a policie. Už během dne vyvolal vstup několika tisícovek židovských nacionalistů na Chrámovou horu napětí.
Po třech březnových teroristických útocích v Izraeli, které si vyžádaly jedenáct mrtvých, stoupl 7. dubna počet izraelských obětí na čtrnáct po střelbě Palestince v telavivské kavárně.
Napětí sílilo i díky souběhu dvou významných náboženských svátků. Židé od pátku slaví osmidenní svátek Pesach, Palestinci a izraelští Arabové mají už dva týdny ramadán.
Při střetech s policií utrpělo zranění 17 Palestinců. Na stejném místě se policie s Palestinci střetla již v pátek, nedělní střety však byly podle agentury Reuters méně násilné.
Stalo se tak při svátku Tiša be-av, kdy se na Chrámovou horu vydaly stovky židů. Někteří palestinští muslimové považují návštěvy židů místa, které je posvátné pro obě náboženství, za provokaci.
Podle izraelských médií jedna z raket Hamásu dopadla na jeruzalémské předměstí a poškodila dům. Na jihoizraelské město Sderot souběžně zaútočila další radikální skupina Islámský džihád.
Jako každý pátek zavítá do jeruzalémské mešity al-Aksá tisíce věřících muslimů. Turistům a příslušníkům jiných náboženství je třetí nejposvátnější místo islámu v pátek nepřístupné.
Izrael opět v pátek omezí přístup muslimům na Chrámovou horu v Jeruzalémě, bojí se dalších násilností. Na posvátná místa prozatím mohou jen ženy a muži starší 50 let.
Izrael zvažuje zrušení detektorů kovu u vstupu na Chrámovou horu. Bezpečnostní rámy vadí Palestincům a muslimům, podle kterých se jedná o symbol izraelské nadvlády nad Chrámovou horou.
Izrael odsoudil rozhodnutí organizace UNESCO, která odmítá spojení Chrámové hory v Jeruzalémě s židovským náboženstvím. Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu ve čtvrtek přijala rezoluci, ve které uznává, že Jeruzalém je svaté město židů, muslimů i křesťanů. Chrámovou horu, u které je nejsvětější místo židů, zmiňuje jen v souvislosti s muslimskými svatyněmi. Izrael v reakci na to v pátek přerušil s organizací spolupráci, informuje agentura AFP.
Izraelská policie po střetech s Palestinci znovu obsadila Chrámovou horu ve východním Jeruzalémě. Na Chrámové hoře se ráno srotily desítky Palestinců. Policie tvrdí, že demonstranti po ní začali házet kameny a petardy. Několik lidí se při střetech zranilo. Nepokoje kolem sporného posvátného místa v Jeruzalémě vyvolávají obavy z hrozby dalšího protiizraelského povstání.
Izraelská policie znovu umožnila muslimům přístup na Chrámovou horu v Jeruzalémě. Úřady dočasně uzavřely cesty k mešitám Al Aksá a Skalní dóm po středečním útoku na židovského ortodoxního rabína Jehudu Glicka. Pachatele zastřelila policie. Dnes pouští k hlavním mešitám jen muže starší 50 let kvůli obavám z dalších násilností.
Izraelské úřady uzavřely na neurčitou dobu posvátnou Chrámovou horu v Jeruzalémě. Důvodem jsou nepokoje, které se rozpoutaly po útoku na židovského aktivistu Jehudu Glicka. Ten leží s vážnými zraněními v nemocnici, pravděpodobného útočníka izraelská policie zastřelila. Pravicový aktivista usiluje o návrat Chrámové hory do židovských rukou. Její uzavření považuje palestinský prezident Mahmúd Abbás za vyhlášení války.
Jeruzalémská radnice uzavřela rampu, která slouží jako jediný přístup ‘nemuslimů‘ na Chrámovou horu. Místo je předmětem ostrých náboženských a politických sporů a už také přicházejí první protesty ze strany muslimů. Radnice lávku uzavřela s odůvodněním, že je v havarijním stavu. Turisté a židé mají mít na Chrámovou horu přístup přes Řetězovou bránu.