Chrámová hora

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Izrael přerušil spolupráci s UNESCO. Reaguje tak na rozhodnutí nespojovat Chrámovou horu s judaismem

Izrael odsoudil rozhodnutí organizace UNESCO, která odmítá spojení Chrámové hory v Jeruzalémě s židovským náboženstvím. Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu ve čtvrtek přijala rezoluci, ve které uznává, že Jeruzalém je svaté město židů, muslimů i křesťanů. Chrámovou horu, u které je nejsvětější místo židů, zmiňuje jen v souvislosti s muslimskými svatyněmi. Izrael v reakci na to v pátek přerušil s organizací spolupráci, informuje agentura AFP.

| kov, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Po střetech s Palestinci izraelská policie znovu uzavřela Chrámovou horu

Izraelská policie po střetech s Palestinci znovu obsadila Chrámovou horu ve východním Jeruzalémě. Na Chrámové hoře se ráno srotily desítky Palestinců. Policie tvrdí, že demonstranti po ní začali házet kameny a petardy. Několik lidí se při střetech zranilo. Nepokoje kolem sporného posvátného místa v Jeruzalémě vyvolávají obavy z hrozby dalšího protiizraelského povstání.

|Vladimír Kroc, Jan Prokeš, Simona Bartošová, kap, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Izrael znovu zpřístupnil muslimům Chrámovou horu v Jeruzalémě

Izraelská policie znovu umožnila muslimům přístup na Chrámovou horu v Jeruzalémě. Úřady dočasně uzavřely cesty k mešitám Al Aksá a Skalní dóm po středečním útoku na židovského ortodoxního rabína Jehudu Glicka. Pachatele zastřelila policie. Dnes pouští k hlavním mešitám jen muže starší 50 let kvůli obavám z dalších násilností.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Izrael zavřel Chrámovou horu, palestinský prezident to považuje za vyhlášení války

Izraelské úřady uzavřely na neurčitou dobu posvátnou Chrámovou horu v Jeruzalémě. Důvodem jsou nepokoje, které se rozpoutaly po útoku na židovského aktivistu Jehudu Glicka. Ten leží s vážnými zraněními v nemocnici, pravděpodobného útočníka izraelská policie zastřelila. Pravicový aktivista usiluje o návrat Chrámové hory do židovských rukou. Její uzavření považuje palestinský prezident Mahmúd Abbás za vyhlášení války.

|Břetislav Tureček, bre |Zprávy ze světa

Izrael zavřel most na Chrámovou horu. Muslimové protestují

Jeruzalémská radnice uzavřela rampu, která slouží jako jediný přístup ‘nemuslimů‘ na Chrámovou horu. Místo je předmětem ostrých náboženských a politických sporů a už také přicházejí první protesty ze strany muslimů. Radnice lávku uzavřela s odůvodněním, že je v havarijním stavu. Turisté a židé mají mít na Chrámovou horu přístup přes Řetězovou bránu.