dálnice D8

| ČTK |Zprávy z domova

Hromadná nehoda osmi aut a kamionu uzavřela dálnici D8 ve směru do Německa na pět hodin

Hromadná nehoda osmi osobních aut a kamionu uzavřela dálnici D8 na Ústecku na téměř pět hodin. Lehká zranění ošetřili záchranáři, řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Policie odklání dopravu na 87. kilometru na exitu Petrovice. Další hromadné nehody řeší policisté na Chomutovsku, přibývá i dalších nehod. Silnice jsou kluzké, namrzlé jsou i chodníky ve městech na severu Čech.

|Jana Klementová |Zprávy z domova

Za sesuv svahu na D8 může špatné zajištění, vyplývá z analýzy Akademie věd

Za sesuv dálnice D8 podle Akademie věd může špatné zajištění. Zprávu akademiků k sesuvu zveřejnilo na svých internetových stránkách ministerstvo dopravy. Podle analýzy by se svah kvůli dešti a odtěžené zemině sesunul v každém případě, nevznikla by ale miliardová škoda. Zpráva byla hotová už letos v květnu, ministerstvo ji ale odmítalo zveřejnit a jako jediného viníka označilo nedaleký lom.

| ČTK |Zprávy z domova

Dálnice D8 je otevřená. Na poslední úsek vjela auta, u Prackovic s omezením

Poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří byl zprovozněn pro běžnou dopravu. První auta na něj vjela za policejními vozy před 16:45. Potvrdil to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Kvůli nestabilnímu podloží na trase v Českém středohoří je u prackovické estakády provoz sveden na jeden ze dvou mostů, potížemi by se měla zabývat v pondělí vláda.

|Ľubomír Smatana |Zprávy z domova

Otevření D8 v ohrožení? Propadá se, dělníci část odbagrovali. Nic zásadního, brání se silničáři

VIDEO. Nejspornější dálnice v Česku D8 chce ministr dopravy Dan Ťok z hnutí ANO otevřít 17. prosince. Posledním nedokončeným úsekem je most nad Prackovicemi, po kterém se v září prošli politici a stavitelé, aby ukázali, že je vše v pořádku a brzy tudy projedou první auta. Pár dnů poté se ovšem opěra dálničního mostu v měkkém a nestabilním podloží propadla a dělníci museli dokončenou dálnici odbagrovat a odlehčit. Cenu mohutných zabezpečovacích opatření Ředitelství silnic a dálnic tají a ministr dopravy Radiožurnálu řekl, že dálnici otevře jenom za určitých podmínek.

O ničem nás neinformují, stěžují si obce na stavbu D8. Ťok o problémech promluví ve sněmovně

|Ľubomír Smatana |Regiony

Výstavba dálnice D8 má dlouhodobé problémy. Velký sesuv před třemi lety není jediné, co její dokončení brzdí. Celá oblast stavby je velmi nestabilní a mnozí geologové předpovídají, že se mohou sesuvy opakovat. Někteří znalci dokonce považují úsek za vážné bezpečnostní riziko. Ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO chce dálnici otevřít 17. prosince. V pátek vystoupí v Poslanecké sněmovně s informacemi „k problémům na dokončovaném úseku ústecké dálnice D8".

|Jan Bachorík |Regiony

S rozvojem Řehlovic pomůžou architekti. Mezi obyvatele vyrazili na kolech

Nedostavěná dálnice D8 přes České středohoří netrápí pouze řidiče. Kvůli stavbě dopravní tepny je limitovaná také obec Řehlovice na Ústecku, kterou omezuje v rozvoji. Jak by mohly Řehlovice i přes stavbu dálnice vypadat za několik let, má pomoci objasnit vize budoucnosti, kterou pro obec a její části zpracovává skupina architektů. Ti ale neplánují od stolu, do obce přímo mezi obyvatele vyrazili totiž na kolech.