Jiří Golda

FAČR nepředala policii důkazy z Křetínského kabely, tvrdí Golda. Synecký to popírá

|Tereza Jelínková, Jan Suchan |Fotbal

Pověst českého fotbalu by mohla dostat další ránu. Bývalý šéf disciplinární komise Jiří Golda řekl Českému rozhlasu, že Fotbalová asociace nepředala policii materiály popisující údajně korupční praktiky obsažené v dnes už slavné Křetínského kabele. Z informací majitele Sparty, Daniela Křetínského prý k detektivům doputovaly jen obecné informace, že se něco nekalého děje a že určití lidé ovlivňují výsledek zápasů.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Disciplinární komisi FAČR povede namísto Goldy Roman Brnčal

Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky má nového šéfa. Jiřího Goldu, který ze své funkce 23. ledna odstoupil, nahradí dosavadní místopředseda disciplinárky Roman Brnčal. Golda odstoupil poté, co předseda asociace Miroslav Pelta oznámil, že korupční kauzy bude nadále řešit jen policie, a teprve na základě jejího šetření bude moct trest udělit i disciplinární komise.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Nesouhlasím s tím, aby se korupce zametala pod koberec, říká Golda

Předseda disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky Jiří Golda rezignoval na svou funkci, a sice kvůli tomu, že vedení asociace v čele s Miroslavem Peltou hodlá přenechat vyšetřování údajné korupční kauzy pouze policii. Disciplinární komise bude veškeré případné korupční kauzy řešit až na základě výsledků vyšetřování policie. O novém postupu při řešení korupčních kauz rozhodl výkonný výbor fotbalové asociace na svém zasedání právě dnes.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Český fotbal už možná nebude řešit, jestli je zkorumpovaný, nebo není

Neshoda mezi předsedy Fotbalové asociace a její disciplinární komise nabírá grády. Šéf disciplinárky Jiří Golda se nechal slyšet, že chce po Danielu Křetínském ze Sparty, který svým tvrzením rozpoutal korupční aféru, důkazy do 7. února, jinak bude trestat jeho. První muž českého fotbalu Miroslav Pelta na to okamžitě zareagoval a dnes chce dát Goldovi najevo, že by si neměl tolik vyskakovat.

Kauza fotbalové korupce: Potrestána by měla být buď Plzeň, nebo šéf Sparty Křetínský

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Fotbalová Plzeň majitele Tomáše Paclíka uplácela a dostane od disciplinární komise trest. Anebo - a to se teď jeví jako pravděpodobnější - je to jinak: nařčení šéfa Sparty Daniela Křetínského, který poukázal na korupční praktiky v profesionálním fotbale, stojí na vratkých základech. V tom případě by neměl trest minout jeho. Jenom tahle dvě řešení se nabízejí, pokud nemá tenhle palčivý případ českého fotbalu vyprchat do ztracena.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Pelta s Goldou se neshodují v tom, jak vyřešit korupční aféru

Oběma jde o dobré jméno českého fotbalu, ale každý si pod tím představuje trochu něco jiného. Dvě důležité postavy v poslední korupční aféře symbolizované kabelou sparťanského šéfa Daniela Křetínského, se na jejím řešení neshodnou. Těmi dvěma jsou první muž Fotbalové asociace Miroslav Pelta a předseda disciplinární komise Jiří Golda, který zítra přijde na scénu s novými informacemi.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Nic nového Křetínský u komise neřekl, jen se opřel do Paclíka

Na pražském Strahově to vypadalo, jako by tam dorazila ochraptělá rocková hvězda. Šéfa Sparty Daniela Křetínského při vystupování z luxusního auta i později na chodbách sídla Fotbalové asociace fotografové a novináři málem umačkali. Ale nic podstatného od něj po zasedání disciplinární komise o korupci v českém fotbale, na kterou v září poprvé upozornil, neslyšeli. Konkrétní byl Křetínský jen při vzkazu Tomáši Paclíkovi, který svůj plzeňský klub v poslední době před nařčením z korupce sveřepě brání a nebere si servítky.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Před Disciplinární komisi FAČR předstoupí šéf Sparty Křetínský

Pustili se do vyšetřování na vlastní pěst, ale jaksi jim ubývají použitelní svědci. Členové disciplinární komise Fotbalové asociace se dnes znovu mimořádně sejdou na pražském Strahově nad agendou, na kterou jsou z poslední doby zvyklí. Předseda Jiří Golda bude se svými kolegy pokračovat ve hře na četníky a zloděje a snažit se dále rozplétat nejnovější korupční kauzu českého fotbalu. Dorazit by měl ten, který ji svou tajemnou kabelou rozpoutal.

|Alena Benešová, Jaroslav Plašil |Fotbal

Pan Božský by měl přistát na zem, vyzývá Křetínského majitel fotbalové Plzně Paclík

Nejdřív kožená taška, pak dopisy a teď opět brašna. Český fotbal táhnou dolů aféry, které spolu evidentně souvisejí a které zatím nemají řešení. Platí to i po dalším mimořádném zasedání disciplinární komise, po kterém majitel plzeňské Viktorie Tomáš Paclík slovně zaútočil na šéfa konkurenční Sparty Daniela Křetínského.

|Jan Kaliba, Jan Suchan |Fotbal

Údajná fotbalová korupční kauza se mění v hru na schovávanou

Předseda disciplinární komise Jiří Golda ještě nikdy neviděl prozatím hlavní hrdiny nového korupčního skandálu v českém fotbale. A je pravděpodobné, že se s nimi neseznámí ani v úterý, kdy by měli přijít na mimořádné jednání fotbalové disciplinárky. Jenže rozhodčí Tomáš Adámek a Pavel Býma se vzdali členství ve fotbalové asociaci, a tak pro ně tahle pozvánka není závazná, ale dobrovolná. A od Goldovy komise se žádného trestu bát nemusejí, ačkoli podle vlastního tvrzení na jaře přijali úplatek dvě stě tisíc korun.

|Tereza Jelínková, Petr Král, Michal Jurman |Fotbal

FAČR dostala další dopis týkající se korupce, údajně od sudího Býmy

Fotbalová asociace České republiky obdržela další dopis s informacemi, které se mají týkat korupční kauzy, o které se v posledních měsících mluví. Napsat ho měl někdejší rozhodčí Pavel Býma, který působil jako čtvrtý rozhodčí v jarním ligovém duelu Jablonce s Plzní, který Viktoria vyhrála 2:0 a který řídil jako hlavní sudí Tomáš Adámek.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Jan Kaliba: FAČR se masochisticky poškozuje sama

Když si někdo nechá notářsky ověřit výpověď, ve které zřejmě říká, že se nechal pod nátlakem uplatit, má to svou váhu. Tímto důkazem podložené podezření z korupce se teď vznáší nad českým fotbalem a možná se zanedlouho dočkáme řady dalších závažných obvinění.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Musí existovat řetězec důkazů, pak teprve přijde trest, říká Jiří Golda

Protikorupční policie dostala od fotbalové asociace důkaz o korupci v nejvyšší soutěži. Informace z dopisu, který dorazil do sídla asociace v pátek, se týkají minulého ročníku Gambrinus ligy a na jejich zveřejnění doporučila policie uvalit embargo. Předseda disciplinární komise fotbalové asociace Jiří Golda přesto některé podrobnosti odkryl.

|Hanka Shánělová, Alena Benešová, Jan Kaliba |Fotbal

Fotbalová asociace podala trestní oznámení kvůli ovlivnění ligového duelu

Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ovlivnění zápasu v loňském ročníku Gambrinus ligy. Konkrétní informace ale předseda disciplinárky Jiří Golda na žádost policie nesdělil. Jen potvrdil, že dopisy upozorňující na možnou korupci ve fotbale poslal do sídla FAČR rozhodčí Tomáš Adámek.