kandidátky

| ČTK |Zprávy z domova

Lidovci chtějí jít do voleb se Starosty. 'Třetí síla' by musela získat deset procent hlasů

Lidovci chtějí s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) vytvořit pro podzimní sněmovní volby přímou koalici. Členové KDU-ČSL se na tom shodli na celostátní konferenci v Brně. Celostátní výbor STAN projedná nabídku zřejmě příští týden. Dvojkoalice bude muset pro vstup do Sněmovny získat víc než deset procent hlasů. Na to poukazují někteří představitelé hnutí i dotázaní politologové, podle nichž nemusí být jisté.

Vláda odmítla návrh ČSSD na kvóty pro ženy na kandidátkách

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Politické strany nebudou muset ve volbách vyčleňovat 40 procent míst na kandidátkách pro ženy. Vláda návrh zamítla, proti byli ministři hnutí ANO i KDU-ČSL. S rozhodnutím kabinetu nesouhlasí jeden z předkladatelů plánu na zavedení kvót, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD. Připomněl, že se 40procentním zastoupením žen a mužů v rozhodovacích pozicích počítá i vládní strategie pro rovnost žen a mužů do roku 2020.

|Martin Karlík, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Jednoho čeká maturita, druhému je 95 let. V obecních volbách kandidují oba

Celkem 77 let dělí nejstaršího kandidáta v nadcházejících volbách do zastupitelstev od těch nejmladších. Kandidovat je možné v 18 letech, čehož řada mladých využila. Osmnáctileté tak najdete na spoustě hlasovacích lístků. V městské části Praha 2 se pak o přízeň voličů uchází 95letý Jiří Otter. Jeho jméno je na posledním, 35. místě kandidátky Zelená pro Prahu 2.

|Marcel Šulek, Jan Boček, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Data: Kdo ve vaší obci kandiduje za jinou stranu než v minulých volbách?

Kandidátní listiny ke komunálním volbám obsahují spoustu informací, které nejsou viditelné na první pohled. Srovnáním letošních kandidátek s minulými se objeví třeba to, kdo změnil v průběhu uplynulých čtyř let stranu, za kterou kandiduje. Objeví se tak přibližně 15 tisíc politiků a některá hnutí, která vyrostla na základech nedávno zaniklých stran. V naší mapě si můžete prověřit kandidáty ve své obci.

Šanci dostat se do europarlamentu mají jen asi čtyři Češky, tvrdí analýza

|Veronika Sedláčková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Ženy v Česku netvoří ani třetinu kandidátů do Evropského parlamentu a často se navíc ocitají na těžko volitelných místech. Podle předvolebních průzkumů se tedy podíl tuzemských europoslankyň pravděpodobně nezvýší - šance mají zhruba čtyři z nich. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnilo Fórum 50 procent. Česko patří k zemím s nejnižším zastoupením žen v europarlamentu.

|Tereza Tomášková, Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Do voleb se hlásí celkem 24 stran a hnutí. Ne všude šlo schvalování kandidátek hladce

Předčasných voleb do Poslanecké sněmovny se zúčastní celkem 24 politických stran a hnutí. To je o tři méně než při volbách v roce 2010. Ve všech krajích předložilo kandidátní listiny 17 uskupení, což je naopak o dvě více. Termín pro odevzdání kandidátek byl do dnešních 16 hodin. Ještě čtyři dny můžou strany kandidátky doplňovat nebo měnit pořadí.