kandidátky

Lidovci chtějí jít do voleb se Starosty. 'Třetí síla' by musela získat deset procent hlasů

| ČTK |Zprávy z domova

Lidovci chtějí s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) vytvořit pro podzimní sněmovní volby přímou koalici. Členové KDU-ČSL se na tom shodli na celostátní konferenci v Brně. Celostátní výbor STAN projedná nabídku zřejmě příští týden. Dvojkoalice bude muset pro vstup do Sněmovny získat víc než deset procent hlasů. Na to poukazují někteří představitelé hnutí i dotázaní politologové, podle nichž nemusí být jisté.

|Jana Čermáková |Zprávy z domova

Vláda odmítla návrh ČSSD na kvóty pro ženy na kandidátkách

Politické strany nebudou muset ve volbách vyčleňovat 40 procent míst na kandidátkách pro ženy. Vláda návrh zamítla, proti byli ministři hnutí ANO i KDU-ČSL. S rozhodnutím kabinetu nesouhlasí jeden z předkladatelů plánu na zavedení kvót, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD. Připomněl, že se 40procentním zastoupením žen a mužů v rozhodovacích pozicích počítá i vládní strategie pro rovnost žen a mužů do roku 2020.

|Martin Karlík, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Jednoho čeká maturita, druhému je 95 let. V obecních volbách kandidují oba

Celkem 77 let dělí nejstaršího kandidáta v nadcházejících volbách do zastupitelstev od těch nejmladších. Kandidovat je možné v 18 letech, čehož řada mladých využila. Osmnáctileté tak najdete na spoustě hlasovacích lístků. V městské části Praha 2 se pak o přízeň voličů uchází 95letý Jiří Otter. Jeho jméno je na posledním, 35. místě kandidátky Zelená pro Prahu 2.

|Marcel Šulek, Jan Boček, Jan Cibulka |Zprávy z domova

Data: Kdo ve vaší obci kandiduje za jinou stranu než v minulých volbách?

Kandidátní listiny ke komunálním volbám obsahují spoustu informací, které nejsou viditelné na první pohled. Srovnáním letošních kandidátek s minulými se objeví třeba to, kdo změnil v průběhu uplynulých čtyř let stranu, za kterou kandiduje. Objeví se tak přibližně 15 tisíc politiků a některá hnutí, která vyrostla na základech nedávno zaniklých stran. V naší mapě si můžete prověřit kandidáty ve své obci.

|Veronika Sedláčková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Šanci dostat se do europarlamentu mají jen asi čtyři Češky, tvrdí analýza

Ženy v Česku netvoří ani třetinu kandidátů do Evropského parlamentu a často se navíc ocitají na těžko volitelných místech. Podle předvolebních průzkumů se tedy podíl tuzemských europoslankyň pravděpodobně nezvýší - šance mají zhruba čtyři z nich. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnilo Fórum 50 procent. Česko patří k zemím s nejnižším zastoupením žen v europarlamentu.