Delegáti sjezdu ČSSD by mohli schválit kvóty pro ženy na kandidátkách

Kandidátní listiny sociální demokracie možná budou muset aspoň ze 40 procent tvořit ženy. O změně stanov bude dnes v pražském Kongresovém centru rozhodovat víc než 750 delegátů sjezdu ČSSD. Příslušné úpravy stanov podpořilo loňské vnitrostranické referendum.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

38. Sjezd ČSSD v Praze, Bohuslav Sobotka

38. Sjezd ČSSD v Praze, Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Kvóty pro ženy podpoří i místopředseda strany Lubomír Zaorálek. „Nemyslím si, že bychom my muži měli takovou intelektuální převahu, že bychom měli takto dlouhodobě ženy vytěsňovat z rozhodování,“ odůvodnil své rozhodnutí.

Hlasovat pro bude i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický z ČSSD. Podmínky je ale podle něj potřeba ještě zpřesnit a doladit.

„Je potřeba si říct, jak budou nastaveny parametry a kritéria sestavení celých kandidátek. Já jsem přesvědčený, že je to především o reflexi členské základny, která, předpokládám, bude rozumná a bude nominovat ženy, které jsou skutečně volitelné a naopak mohou oslovit více voličů, a povede to i k lepším volebním výsledkům,“ řekl.

V čele ČSSD zůstává Bohuslav Sobotka. Strana bude jednat o úpravách stanov

Číst článek

Výhrady ke změně má i poslanec Jeroným Tejc. „Já rozhodně nepotřebuji kvóty pro to, abych splňoval tato směrná čísla, o kterých hovoří,“ vysvětlil.

Přesto bude hlasovat pro jejich zavedení kvůli tomu, že si ho přejí ostatní členové.

„Zároveň s tím ale nechci podpořit posílení pravomoci a centralizaci naší strany do rukou předsednictva, které by například rozhodovalo o tom, že může jakéhokoli kandidáta, i pokud ho zvolili všichni členové, vyřadit bez udání důvodu z jakékoli kandidátní listiny,“ vysvětlil.

Delegáti by také mohli schválit, že se příště na výběru kandidátů do voleb budou podílet všichni straníci, nejen vedení ČSSD. Změnu stanov musí delegáti schválit třípětinovou většinou.

Sjezd ČSSD pokračuje dnes druhým dnem. Hlasuje na něm rekordní počet delegátů – přes 750.

38. sjezd ČSSD v Praze | Foto: Filip Jandourek

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme