Francouzská krajní pravice čelí před volbami kritice. Francouzi s dvojí národností vnímají krok jako stigmatizaci. „Je to rozdělování na lepší a horší Francouze,“ tvrdí česko-francouzská občanka.
Německý svaz měst a obcí si v loňském roce nechal udělat průzkum, ze kterého vyplývá, že se s výhrůžkami a jinými formami útoku setkala celá čtvrtina z tisíce oslovených starostů.
Výhrůžky a přání smrti se začaly množit poté, co 89letá Liliana Segreová vyzvala k vytvoření parlamentní komise, která má vyšetřovat projevy nenávisti, rasismu a antisemitismu.
Tajný agent, který měl potírat pravicový extremismus, se sám radikalizoval. Takové podezření v Německu řeší disciplinární komise, kontrarozvědka se přitom proti pravicové scéně chystá tvrdě zakročit.
„Kdybych zítra oznámil, že se ze mě stal hodný demokrat, měl bych pětkrát více followerů,“ prohlásil Donald Trump, jehož na twitteru sleduje kolem 62 milionů lidí.
Podle údajů německé vlády policie navzdory vydanému zatykači v současnosti marně pátrá po 467 pravicových extremistech. Počet hledaných radikálů ovšem meziročně klesl.
Německá policie zatkla vojáka, kterého podezřívá z přípravy útoků na přední politiky. Podle žalobců Maximilian T. útoky chystal s dvojicí již dříve zatčených mužů Francem A. a Mathiasem F.
Všechna německá kasárna budou prohledána, zda v nich nejsou uschovávány nacistické symboly. Jde o reakci na rozrůstající se skandál pravicového extremismu některých vojáků.
Při nedělní protiislámské demonstraci v Kolíně nad Rýnem se střetli pravicoví radikálové a fotbaloví hooligans s policií. Více než 40 policistů utrpělo zranění. Před sbližováním chuligánů a pravicových extremistů varují německé policejní odbory. Považují to za nebezpečný trend.
Situace v Ostravě se po zásahu policistů proti stovkám pravicových extremistů uklidnila. Policejní hlídky ale situaci ve městě stále monitorují. Radikálové se pokusili dostat k ubytovně, kde žijí převážně Romové. Na policisty, kteří jim v tom zabránili, extremisté házeli kameny. Zasahovat museli i těžkooděnci a strážníci na koních.
Hned vedle sebe pořádají v sobotu své akce v Duchcově na Teplicku pravicoví radikálové a romští aktivisté. Dělnická strana sociální spravedlnosti chce pochodovat Jižním městem, reaguje tak na květnové napadení manželů skupinou Romů. Sdružení Konexe zase jako reakci na pochod organizuje pro tamní Romy kulturní program. V pohotovosti je také policie.
Nejméně 29 policistů utrpělo zranění při násilných střetech mezi pravicovými extremisty a radikálními vyznavači tradičního islámu v německém Bonnu. Policie kvůli násilí zadržela stovku lidí.
Na břeclavském náměstí T. G. Masaryka demonstrují občané na podporu napadeného chlapce. Jsou mezi nimi pravicoví extremisté s jasným protiromským zájmem. K žádnému incidentu zatím nedošlo, vše sledují posílené hlídky policie a strážníků. Lidé obvinili z neutěšené bezpečnostní situace radnici.
V Břeclavi narůstá nervozita před ohlášenými nedělními demonstracemi kvůli nedávnému brutálnímu přepadení patnáctiletého chlapce. Jednu akci pořádají přátelé zraněného chlapce, další pak extremistická Dělnická mládež. Několik břeclavských ulic si na neděli rezervovala také iniciativa Nenávist není řešení.
V Německu vznikne centrální databáze pravicových extremistů. Spolková vláda tak reaguje na odhalení série vražd přistěhovalců, za kterými stála skupina neonacistů ze Cvikova. Skutečnost, že se vrazi pohybovali deset let na svobodě, ačkoli existovala řada stop, vyvolala v Německu značné pozdvižení.
|Martin Drtina, Květa Moravcová, Lucie Maňourová|Zprávy z domova
Ulice hlavního města jsou plné nejen turistů, ale i gayů a leseb. Jejich duhový pochod hrdosti jako vyvrcholení festivalu Prague Pride se vydal z náměstí Republiky ulicí Na příkopech k Jungmannovu náměstí. Účastníků je asi 1500.
Na prvního máje bude v Praze míň veřejných akcí než v minulých letech. Mítinky u příležitosti svátku práce plánují už tradičně komunisté a ulicemi hlavního města se chystají pochodovat také anarchisté. Pravicoví radikálové se letos Praze vyhnou, sejdou se v Brně.
Maďarští extrémisté zorganizovali v sobotu na severovýchodě země, blízko města Miškovec, demonstraci takzvaně proti romskému teroru. Narazili ale na odpor místních obyvatel i stovek členů různých občanských sdružení, kteří přišli demonstrovat také, ale proti rasismu a nesnášenlivosti.
V Česku padl letos na podzim jeden z nejpřísnějších rozsudků nad příznivci krajní pravice. Ostravský soudce vyměřil žhářům z Vítkova výjimečné tresty. David Vaculík, Jaromír Lukeš a Ivo Müller stráví za mřížemi 22 let. O dva roky méně pak Václav Cojocaru. Soudce jejich čin přirovnal k útokům na Židy při tzv. Křišťálové noci. Všichni obžalovaní se proti rozsudku na místě odvolali.
Hlavní líčení s představiteli české neonacistické scény pokračuje. Osm lidí čelí obvinění z podpory a propagace zakázaného hnutí, dva z nich zůstávají ve vazbě. Žalobkyně jim klade za vinu například vylepování nálepek Národního odporu nebo zorganizování pietního aktu padlým vojákům wehrmachtu.
Necelých 30 metrů z plánovaného pochodu ušla dnes v Plzni skupina pravicových radikálů . Jejich demonstrace se odchýlila od oznámeného účelu a proto ji v souladu se zákonem o právu shromažďovacím starosta obvodu Jiří Strobach rozpustil.
Za nárůst pravicového extremismu v Evropě může ekonomická krize, myslí si účastníci konference v Praze. Konference "Alternativy k pravicovému extremismu v době sociální a ekologické krize", která začala na Novotného lávce v Praze, řeší právě problémy spojené s nárůstem pravicového extremismu.
Českému rozhlasu se podařilo zjistit, že v ostravské kolonii Bedřiška, kde došlo k žhářskému útoku, se v minulosti pohybovali pravicoví radikálové. Radiožurnálu to potvrdil svědek, který v lokalitě žije. Neznámý pachatel tam o víkendu hodil zápalnou láhev do domku romské rodiny. Policisté zatím vylučují verzi o útoku extremistů.
Pět radikálů, které policie zadržela po úterním zásahu proti lidem napojeným na extremistické skupiny, už je ve vazbě, zbylých pět policisté propustili a budou je stíhat na svobodě. Oznámil to mluvčí soudu Brno-venkov. Neonacisté využívají úterní zatčení svých významných členů ke svému zviditelnění. Včera například proti zatýkání protestovali v Brně a také Karlových Varech. Tam akce skončila střetem radikálů s policii, jednoho z účastníků pochodu policie zadržela.
Neonacisté protestují proti zatýkání svých významných členů. Večerní protest v Karlových Varech skončil střetem policie s pravicovými radikály. Další akce chystají nacionalisté na dnešek.
Sobotní pochod pravicových radikálů v Jihlavě předčasně ukončil zástupce magistrátu. Do města se sjelo zhruba sto padesát extremistů, aby údajně uctili památku obětí druhé světové války.