Ze světa dál přichází vyjádření soustrasti. ‚Mé srdce je s oběťmi, zraněnými a českým lidem,‘ napsal Biden

Soustrast Česku v noci na pátek vyjádřil americký prezident Joe Biden nebo generální tajemník OSN Antonio Gutteres. Památku obětí útoku, při kterém zemřelo 14 lidí, uctila ve čtvrtek večer také španělská královská rodina. Už dříve, pár hodin po střelbě, účast vyjádřila řada hlavně evropských politiků a nabídla Česku pomoc.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelba na Filozofické fakultě

Střelba na Filozofické fakultě | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šéf Bílého domu se vyjádřil na sociální síti X, Česku prý nabídly Spojené státy pomoc. „Mé srdce je s těmi, kteří dnes přišli o život při smysluprosté střelbě v Praze, kteří jsou zranění a s českým lidem. Naše úřady jsou v kontaktu a českými bezpečnostními složkami a jsme připraveni poskytnout jim podporu,“ napsal. 

Generální tajemník OSN je podle svého vyjádření útokem šokován, rodinám obětí vyjádřil soustrast. Podobně se vyjadřoval i Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk. Ten byl před několika týdny na Karlově univerzitě jako host. 

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová už dříve útok označila za „nesmyslné násilí“. Truchlíme s vámi, vzkázala do Česka. 

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsoalová zareagovala na sítích na střelbu v Praze postem v češtině.  „Jsem hluboce zděšena útokem na Univerzitě Karlově v Praze. Je srdcervoucí vidět jednu z nejstarších evropských univerzit jako dějiště teroru. V myšlenkách jsem s rodinami obětí a přeji brzké uzdravení zraněným. Evropa stojí při Česku,“ napsala.

Německý kancléř Olaf Scholz adresoval zraněným přání, aby se brzy zotavili. Ve svém postu dal najevo, že myslí na rodiny a přátele obětí.

Šok nad čtvrteční střelbou na Filozofické fakultě v Praze s více než 15 oběťmi vyjádřili i prezidenti Francie a Rakouska. Šéf Elysejského paláce Emmanuel Macron na síti X napsal, že zprávu přijal s hlubokým pohnutím a vyjádřil solidaritu s oběťmi a jejich blízkými. Stejně jako Metsolaová publikoval příspěvek v češtině.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen na stejné síti uvedl, že je hluboce šokován. Podobně se vyjádřil i rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg.

„Je mi neuvěřitelně líto, že k takové tragédii u našich sousedů došlo v předvečer Vánoc, svátků pokoje a rodiny,“ napsala na síti X slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Uvedla také, že je v kontaktu s českým prezidentem Petrem Pavlem a nabízí Česku pomoc.

Pro takové násilí nemá být v naší společnosti místo, napsal na síti X předseda Evropské rady Charles Michel. Také on se přidal ke kondolenci určené rodinám obětí.

Zármutek vyjádřila také prezidentka Moldavska Maia Sanduová. „Mé srdce je s rodinami obětí a s těmi, které toto násilí zasáhlo,“ napsala.

Maďarský prezident Viktor Orbán na sociální síti X napsal, že ho středeční střelba v Praze hluboce šokovala. „Naše myšlenky a modlitby jsou s rodinami obětí,“ uvedl.

Solidaritu vyjádřila České republice také vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouska. Napsala, že soucítí s rodinami a přáteli těch, kteří ve středu zahynuli, a soustrast směřovala i přímo k českému prezidentovi Petru Pavlovi.

luc, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme