Zachránci Nicholasu Wintonovi vzdaly poctu děti v Litoměřicích

Originálním způsobem připomněli dnešní 102. narozeniny zachránce českých a slovenských dětí sira Nicolase Wintona v Litoměřicích. Školáci sestavili papírový Winton Train a s tímto vlakem objeli litoměřické náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litoměřický Winton Train 'vyjíždí'. | Foto: Miroslav Zimmer

„Je to nápad studentů naší školy, kteří pracují na projektu komunitní školy, kde se učí dělat projekty. A vyšlo z toho, že by bylo hezké udělat vlak, který, když to dobře vyjde, by měl mít 669 vagonů jako počet zachráněných dětí,“ vysvětluje Rita Vlčková za pořádající střední Kladenskou školu podnikové administrativy.

Vedle právě začal štafetový běh.

„Místo štafety vždycky dvojice dětí nese mašinku a s tou mašinku musejí uběhnout dráhu zhruba 40 metrů. Samozřejmě se snažíme, aby se to uběhlo 102krát právě na počest 102. výročí narození pana Wintona,“ upřesňuje Karel Kyncl z Masarykovy školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Miroslava Zimmera z Litoměřic ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Plochu před pódiem zaplňují stovky vyšperkovaných vagónků převážně z kartónu.

„Vagónek vznikl v základní škole v Úštěku. Dělal jsem na něm tak dva celé dny. Začátek jsem dělal ve škole a poté jsem ho dodělal doma. Je vyrobený z krabiček od sýrů, víček a špejlí,“ říká Honza Borovička z úštěcké školy.

Zapojili se také žáci ze ZŠ Boženy Němcové, se kterými přišla učitelka Michaela Postránecká.

„Samozřejmě některé děti do toho možná jdou s tím, že se ulejou ze školy, ale myslím si, že obzvlášť zhlédnutí filmu je dost důležité, že je osloví,“ domnívá se.

Ostře sledovanou záležitostí bylo to, zda se vláček podaří rozpohybovat, což se krátce po poledni s velkými obtížemi, podařilo. S obtížemi proto, že z předpokládaných 669 vagónků, což odpovídá počtu Wintonem zachráněných dětí, jich nakonec bylo podle Roberta Zauera z pelhřimovské agentury Dobrý den 1061 a jedna lokomotiva.

„Dnes v Litoměřicích padl nový český rekord – nejdelší vlak vytvořený z recyklovaných materiálů, takzvaný Winton Train. Na počest sira Wintona zde děti vyrobily vlak, který dohromady měřil 445,8 metru,“ říká.

„Sir Winton se to dozví, už o nás ví,“ dodává závěrem za pořadatele Rita Vlčková.

Miroslav Zimmer, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme