Úkoly pro Hermana jsou jasné. Růst platů v kultuře a vepřín v Letech, řekl Sobotka

Ministr kultury Daniel Herman (KDU- ČSL) by se do konce volebního období měl soustředit na růsty platů v kultuře, zákony ležící ve sněmovně a případ vepřína v Letech. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po bilanční schůzce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Herman | Foto: Martin Svozílek

Premiér ocenil ministerstvo kultury za dosavadní růst platů. „Byl jsem informován, že se zvýšily zhruba o necelých 30 procent od roku 2013, tady je pozitivní posun,“ řekl Sobotka. Spokojený byl také se zahájením rekonstrukce Národního muzea a navýšením peněz pro podporu kinematografie. Pozitivně hodnotil také čerpání peněz z evropských fondů.

Podle Sobotky umožňuje rozpočet na příští rok, který projednávají poslanci, další růst platů lidí v kultuře. „Jsou to lidé, kteří mají vysoké vzdělání a odbornost, ale výrazně nižší platy, než by tomu odpovídalo,“ uvedl premiér.

Úkoly pro ministra Jurečku? Vinařský zákon, vyplacení podpor zemědělcům i zelená nafta

Číst článek

Ministr by podle jeho slov měl prosadit předpisy, které už jsou ve sněmovně. Jedná se o zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, autorský zákon a předpisy o ochraně památkového fondu. Podle Sobotky ale chybí dlouho očekávaný předpis o veřejných institucích v kultuře.

U Hermana převažují věci, které se povedly

Herman by společně s ministrem pro lidská práva měl také vyřešit výkup pozemků pod vepřínem v Letech u Písku, kde stál koncentrační tábor. Vláda na začátku listopadu rozhodla o zadání posudku na ocenění pozemků pod vepřínem.

Během schůzky došlo i na Hermanovo nedávné setkání s dalajlamou. Sobotka ministrovi zopakoval, že se podle něj nemělo odehrát oficiálně na ministerstvu.

Na dotaz novinářů, jestli Sobotka, který před časem řekl, že si umí představit také výměnu ministrů za ANO a KDU-ČSL, myslel také ministra kultury Hermana, odpověděl, že u něj převažují věci, které se povedly. „Poměr je jednoznačný a vyplývá ve prospěch ministerstva kultury,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme