Útok v Londýně má čtvrtou oběť. Zraněním podlehl 75letý muž

SLEDOVALI JSME ONLINE. Útok v centru Londýna nepřežili čtyři lidé. Zemřel také pachatel, podle policie rodák z Kentu - 52letý Khalid Masood. Ten ve středu odpoledne najel autem na Westminsterském mostě do lidí a poté napadl nožem policisty hlídkující u nedalekého vchodu do budovy britského parlamentu. Zákeřnému ataku podlehl i 48letý policista Keith Palmer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růže poblíž místa útoku v Londýně | Zdroj: Reuters

„Jedním z těch, kteří zemřeli, byl policista Keith Palmer, člen naší parlamentní a diplomatické ochranky. Keithovi bylo 48 let a u policie sloužil 15 let. Byl to manžel a otec,“ uvedl při vzpomínce zástupce šéfa Metropolitní policie Mark Rowley. „Byl to někdo, kdo odešel do práce s tím, že se na konci směny vrátí domů, a měl právo myslet si to,“ dodal.

„Znal jsem Keitha 25 let. Sloužili jsme spolu v královském dělostřelectvu, než se stal policistou. Dobrý člověk, přítel. Jsem zdrcený. Moje myšlenky jsou s rodinou, přáteli a kolegy Keitha Palmera. Statečný muž,“ napsal ve středu v noci na sociální síti konzervativní poslanec James Cleverly. Ve čtvrtek v parlamentu ostatní politiky vyzval, aby zvážili ocenění Palmera in memoriam.

Londýn hlásí tři oběti a 7 lidí v kritickém stavu. Útočník byl z Británie, tajné služby ho znaly

Číst článek

Podle londýnského starosty Sadiqa Khana Palmer zosobňuje statečné muže a ženy pracující u policie a záchranných složek, kteří nepřetržitě pracují, aby ostatní udrželi v bezpečí. „Byl zabit, když statečně plnil svou povinnost, chránil naše město a srdce naší demokracie od těch, kteří chtějí zničit náš způsob života,“ reagoval Khan na Facebooku.

Dalšími oběťmi jsou 43letá Britka španělského původu Aysha Fradeová, americký turista Kurt Cochran a 75letý muž, jehož identitu policie zatím neuvedla.

Premiérka Theresa Mayové i lídr labouristů Jeremy Corbyn ve čtvrtek v parlamentu v reakci na útok ocenili Palmerovu mimořádnou odvahu a vyjádřili lítost nad ztrátou policisty.

Přesně v 9.33 ráno lidé v parlamentu a před policejním ředitelstvím Scotland Yardu drželi za oběti útoku minutu ticha. 933 bylo služební číslo zesnulého.

Otázky a odpovědi k útoku v Londýně: Proč policisté neměli zbraně? Co víme o útočníkovi a obětech?

Číst článek

Útočník napadl Palmera nožem u budovy britského parlamentu krátce poté, co najel autem na Westminsterském mostě v centru Londýna do lidí.

Tam srazil několik chodců a poté naboural s vozidlem do zábradlí před parlamentem. Ozbrojený policista ho zastřelil poté, co zaútočil na Palmera. Jedním z těch, kteří běželi zraněnému policistovi na pomoc, byl i poslanec Tobias Ellwood, který mu poskytl první pomoc a čekal s ním až do příletu vrtulníku.

Mezi zraněnými je podle premiérky Theresy Mayové 12 Britů, tři Francouzi, dva Rumuni a Řekové, čtyři Jihokorejci, Němec, Číňan, Ir a Ital.

Podle jejího vyjádření tajná služba MI5 útočníka znala a šlo o člověka narozeného v Británii. Před několika lety byl vyšetřován v souvislosti s extremismem a terorismem, ale „byl okrajovou postavou".

Od čtvrtečního rána zasahuje policie na několika místech v Anglii, zatýkalo se mimo jiné v Londýně a Birminghamu. V souvislosti s útokem v Londýně bylo zatčeno 8 lidí.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme