Británie nabídne zdarma preventivní užívání léků proti rakovině prsu

Ve Velké Británii chystají historický krok v boji proti rakovině prsu. Více než půl milionu žen by tam mohlo preventivně dostávat přípravky, které mají snížit riziko vzniku této choroby. Tato preventivní péče by přitom byla bezplatná. Rakovinou prsu onemocní každý rok v Británii 50 tisíc žen. V Česku se zatím podobný krok nechystá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakovina prsu

Rakovina prsu | Foto: Fotobanka Profimedia

Hlavní filozofie britského plánu je posunout těžiště od léčby směrem k prevenci rakoviny prsu. NHS, systém bezplatné zdravotní péče ve Spojeném království, chce ženám starším 30 let nabídnout preventivní užívání jednoho ze dvou léků.

Má jít celkem o 550 tisíc žen ze dvou skupin s průměrným a vysokým rizikem vzniku onemocnění s ohledem na rodinnou anamnézu. V první skupině mají být asi dvě procenta žen, ve druhé jedno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O revolučním kroku v boji proti rakovině prsu ve Velké Británii informoval zahraniční zpravodaj Jiří Hošek

S ohledem na to, zda už prošly menopauzou, by ženy mohly dostávat buď lék tamoxifen, nebo případně raloxifen. Bude to ale pouze na nich, nikdo je nutit nebude. Délka užívání by měla být pět let.

Reakce Britů jsou jednoznačně pozitivní. Podle odborníků tato alternativa chyběla, hlavně pro ženy kolem padesátky, které jsou zatím klinicky zdravé, ale jejich sestra a matka, případně teta prodělaly rakovinu prsu.

Eluned Hughesová z charitativní organizace Breakthrough Breast Cancor stanici BBC řekla, že se jedná o skutečně významný počin:

Mamograf | Foto: Jana Káninská

„Je to historický krok v prevenci rakoviny prsu. Je to poprvé, co se ve Velké Británii doporučuje použití léčiv tímto způsobem. Je skutečně důležité, že ženy s rodinnou diagnózou rakoviny prsu si budou moci vybrat, jak s rizikem vzniku rakoviny nejlépe naložit,“ uvedla.

Experti odhadli, že na každou tisícovku žen užívajících tamoxifen by mohlo ubýt 20 onemocnění rakovinou prsu. Vědci se opírají o výsledky prováděného výzkumu. Je prý ale třeba si uvědomit a případně neutralizovat riziko užívání tohoto přípravku, jako je třeba možný vznik krevních sraženin.

Ani jeden z léků ještě nemá v Británii potřebné povolení pro tento typ užívání. Je to prý ale čistě formalita a mělo by k tomu dojít už letos v létě.

V Česku onemocní každý rok šest tisíc žen

V České republice je nově diagnostikována rakovina prsu u více než šest tisíc žen ročně. „To číslo každý rok stoupá, samozřejmě na vrub nízkých stádií, která jsou zachycována díky screeningu. Ale když budu chtít říct absolutní číslo, tak přibližně 70 tisíc žen v České republice někdy v životě onemocnělo karcinomem prsu a přežilo ho,“ říká onkoložka Renata Koževníkovová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byla onkoložka Renata Koževníkovová

Tamoxifen se v Česku k prevenci jako takové nepoužívá. „Používá se k prevenci recidivy, ale k preventivnímu užívání nemá tuto kategorizaci. Každý lék pro to, aby byl použit v nové indikaci, musí projít řadou studií a musí být zdokumentována čísla, která prokážou, že to má efekt,“ vysvětluje lékařka a pokračuje:

„Samozřejmě musí být zdokumentováno, že ten lék je bezpečný. Ta čísla dosud ve studiích vycházela tak nějak ano, ne, a samozřejmě má ten lék jisté vedlejší účinky, které použití pro prevenci mohou omezovat.“

Účinná prevence rakoviny prsu podle ní v tuto chvíli není. „Neexistuje prevence jako taková ve smyslu vzít si pilulku, která mě ochrání. Jedinou prevencí jsou screeningová vyšetření, speciálně v populaci žen, které jsou zatíženy rizikem. Screeningy umožňují ve většině případů najít přednádorové stavy nebo zcela malé nádory, které jsou velmi dobře léčitelné, za málo peněz,“ uzavírá onkoložka.

Jiří Hošek, Silvie Třeslínová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme