Dosud neznámý způsob léčby dostal devítiletou dívku z dlouhého bezvědomí

Devítiletá pacientka Kateřina Blažková se v pražské motolské nemocnici zhruba po roce probrala z bezvědomí a je v pořádku. Dívka prodělala vzácný, komplikovaný zánět mozku a šlo jí o život. Kateřina se ze skoro beznadějného stavu uzdravila díky způsobu léčby, který v Motole použili jako první na světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pacientka v nemocnici (ilustrační foto)

Pacientka v nemocnici (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Vzhledem k závažnosti diagnózy praktikovali lékaři nejprve tzv. první dvě linie léčby, které jsou i ve světové literatuře normálně doporučované. Ani jedna z těchto linií imunosupresivní léčby ale nevedla ke zlepšení stavu pacientky.

„Rozhodli jsme se proto po poradě s odborníky z dalších klinik použít tzv. třetí linii léčby, kdy jsme intravenózně podali látku, která postihuje buňky produkující protilátky způsobující toto onemocnění,“ vysvětluje primářka motolské kliniky dětské neurologie Věra Sebroňová.

Po poradě s profesorem Kolářem pak podle ní lékaři používali tzv. probouzecí rituály, které prováděli v pravidelných intervalech dvakrát denně ve stále stejném pořadí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Takřka zázračné probuzení devítileté pacientky z komatu popsala lékařka Věra Sebroňová

„Ten rituál spočíval nejprve v čichovém vjemu, kdy jsme používali impresivní vůni vánočního františku. Pak přišel na řadu sluchový vjem, to jsme používali Bachovu varhanní hudbu. Následovala daktylní stimulace, příjemné hlazení pacientky, a nakonec pozitivní mluvené slovo, kdy maminka namluvila na diktafon hezká sdělení, která jsme Kačence pouštěli.“

To, že se Kateřina probrala z bezvědomí, ale ještě neznamená, že je zdravotně naprosto v pořádku, s sebou do života si alespoň teď nese omezení – stále u ní probíhá imunosupresivní léčba.

„Ta postihuje jak buňky, které jsou zodpovědné za produkci protilátek, které nechceme, ale zároveň pomáhají tělu bránit se proti jiným, běžným infekcím, kterými je pacientka zatím ohrožena,“ popisuje Věra Sebroňová.

Devítiletá Kateřina také musí dodržovat určitá režimová opatření a užívat celou řadu léků. Nemůže zatím ani chodit do školy, učí se doma. Jinak ale funguje podle lékařky Věry Sebroňové jako zdravé dítě.

Tereza Jelínková, Michaela van Erne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme