Hrají si s ní děti i dospělí, Rubikova kostka oslavila 40. narozeniny
Od vynálezu jednoho z nejslavnějších hlavolamů světa uplynulo 40 let. Přestože se za tu dobu Rubikova kostka vůbec nezměnila, nachází si i dnes v záplavě moderních hraček cestu k dalším generacím mladých lidí.
Složit Rubikovu kostku se dá za zhruba pět a půl sekundy. V roce 2013 vytvořil tento světový rekord 16letý chlapec z Nizozemska a od té doby ho nikdo nepřekonal.
V soutěžích se skládá klasická podoba hlavolamu o třech políčkách v každé řadě, ale i některé novější varianty.
„Je například kostka s dírami nebo kostka 4 x 4, 5 x 5, 6 x 6. Momentálně existuje i 8 x 8, jejíž skládání už je v hodinách,“ vyjmenovává sběratel hlavolamů Jaroslav Flejberk.
Rubikova kostka slaví 40. narozeniny. Komu jde nejlépe skládání královny všech hlavolamů, zjišťoval redaktor Ondřej Himmer
K jejímu složení je potřeba především prostorová představivost, matematická kalkulace a trénink. Magickou kostku měl prý Flejberk v ruce naposledy asi před týdnem.
„Poprvé jsem ji skládal v roce 1982 a naposledy asi před týdnem, kdy se mi rozhodila, ale nesložil jsem ji, jedna strana mi zůstala nepokořená. Buď to bylo víc prohozené nebo víc zamíchané. A možné je, že člověk víc zapomíná,“ odpovídá sběratel hlavolamů.
Tohle všechno odstartoval 30. ledna 1975 patent maďarského architekta a designéra Ernö Rubika. Výroba se po pár letech rozjela i na západě a prodej kostky udělal mimochodem z Rubika jednoho z prvních dolarových milionářů ve východním bloku.
Hlavolam se brzy rozšířil a stal se prakticky celogeneračním fenoménem. O ‚ zrádné a ďábelské kostce‘ mimo jiné zpíval i Karel Zich.
I když sláva Rubikovy kostky ze 70. a 80. let už se asi nikdy nevrátí, potomci tehdejších dětí se k tomuto hlavolamu i dnes stále vracejí.
„To je ta generace, která to znova zdvihla a dala tomu další rozměr, protože ti starší už aktivně neskládají. Prsty už nejsou tolik hbité a možná i mozek si chce odpočinout. Špičkově skládají ti mezi 12 a 18 lety,“ dodává Flejberk.