V ústecké nemocnici začali léčit srdeční arytmii novou metodou, zmražením tkání

Lékaři v ústecké nemocnici dnes poprvé použili novou metodu k léčbě srdeční arytmie. Spočívá v tom, že se některé tkáně v srdci zmrazí na minus 30 až 40 stupňů Celsia. Masarykova nemocnice je tak druhým místem v České republice, kde tento zákrok dělají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Ústí nad Labem se uskutečnila první operace záchvatovité arytmie srdce zmražením tkání

V Ústí nad Labem se uskutečnila první operace záchvatovité arytmie srdce zmražením tkání | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„Já jsem dal ten drát dál a ty dáš tu oporu. On člověče nic necítí. Když máš hodně hluboko balon, třeba víc v plicní žíle, tak cítí tlak na hrudníku,“ bylo slyšet z operačního sálu.

„Zatím je výkon v pořádku, pacient je stabilní, snáší zákrok velice dobře. Ale jsou tam čtyři plicní žíly, zatím jsme izolovali dvě. Výkon je složitější, trvá delší dobu. Je to týmová práce radiologů, kardiologů. Příprava pacienta musela být několik týdnů předem,“ okomentoval doktor Pavel Červinka práci svých kolegů na operačním sále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékaři v ústecké nemocnici dnes poprvé použili novou metodu k léčbě srdeční arytmie. O podrobnosti se zajímala redaktorka Gabriela Hauptvogelová

„Když se tam zavede katetr, potom se zmrazí tkáň a zruší se abnormální vzruchy, které tam vznikají. A de facto by se tam měl vrátit normální rytmus srdíčka, to je takzvaný sinusový rytmus,“ doplnil.

Šedesátiletý pacient nesnášel léky na záchvatovitou arytmii. Nová metoda je pro něj šance, jak se nemoci zbavit úplně. „Pacient je po dvou až třech dnech propuštěn, pokud nejsou žádné komplikace. Výkon provádíme v místním znecitlivění přes tříslo, tak by se pak měl samozřejmě vyvarovat nějakých shybů nebo zvedání těžších břemen,“ vysvětlil doktor pooperační období.

Samotný zákrok trvá dvě až tři hodiny a úspěšnost léčby je až 90 procent. Podle Pavla Červinky ale není tato metoda vhodná pro všechny druhy onemocnění.

„Je vhodná pro pacienty, kteří jsou na začátku s arytmií nebo je záchvatovitá. Pro nemocné, kteří mají arytmii už několik let, kdy už dojde k rozšíření srdečních oddílů, tak tam je léčba efektivní zhruba ve 40 procentech,“ upřesnil.

Narušení cesty nepravidelných impulsů zmražení dělají v Česku lékaři už jen v Nemocnici Na Homolce. V IKEMu pak místo mrazu využívají teplo. Jeden zákrok stojí kolem sta tisíc korun.

„Do konce roku plánujeme do 10 výkonů a ročně kolem 80, maximálně 100 výkonů. Je potřeba si uvědomit, že výkony jsou poměrně drahé, jsou naštěstí hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Máme nasmlouvány některé menší pojišťovny a doufáme, že se nám podaří nasmlouvat i VZP pro Ústecký kraj,“ naznačil.

Pavel Červinka počítá i s tím, že v Masarykově nemocnici budou novou metodou léčit i pacienty ze sousedních krajů.

V Ústí nad Labem se uskutečnila první operace záchvatovité arytmie srdce zmražením tkání | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme