Berlín si ze zadlužení musí pomoci sám

Zadlužené město Berlín nemá nárok na finanční pomoc státu. Tak zní verdikt spolkového Ústavního soudu. Německá metropole žádala zásah státu s odůvodněním, že už sama vyčerpala všechna úsporná opatření. Dluh Berlína se vyšplhal na 60 miliard eur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: Jiří Hošek

Co jste si nadrobili, to si taky snězte. To je argumentace spolkového ministerstva financí, ke které se Ústavní soud přiklonil. Problémy Berlína podle soudu v Karlsruhe nespočívají v nedostatečných příjmech německé metropole, ale ve stále příliš vysokých výdajích.

Místopředseda Ústavního soudu Winfried Hassemer ve zdůvodnění verdiktu uvedl, že má město ještě řadu možností, jak s dluhem bojovat. Výslovně zmínil třeba prodej bytového fondu v hodnotě více než pěti miliard eur. Hassemer taky dodal, že si město s velkou pravděpodobností z napjaté rozpočtové situace pomůže samo.

Berlín se hájil tím, že se v tíživé situaci neocitl vlastním přičiněním a že šetří, kde se dá. Německý Ústavní soud už v roce 1992 uznal stav rozpočtové nouze pro Sársko a Brémy, kterým tak spolková vláda musela povinně pomoci.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme