Čistý zisk ČEZ se v prvním čtvrtletí meziročně ztrojnásobil. Přesáhl 26 miliard korun
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 218 procent na 26,7 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o 29 procent na 76 miliard a provozní zisk před odpisy (EBITDA) o 119 procent na 43,7 miliardy. ČEZ to v úterý oznámil v tiskové zprávě. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.
Důvodem růstu je podle ČEZ mimo jiné enormní růst cen komodit na velkoobchodních trzích a rekordní zisk z obchodování s komoditami na západoevropských trzích.
Češi neumí správně vytápět byt ani školu. Jak ušetřit? ‚Spotřebu sledujte neustále,‘ radí analytik
Číst článek
Skupina zvýšila letošní celoroční výhled EBITDA na 95 až 99 miliard korun a výhled čistého zisku na 45 až 49 miliard.
„Očekávaný čistý zisk za celý rok 2022 indikuje dividendu, v případě stanovení na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, na úrovni 67 až 73 korun na akcii,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
„Příští rok tudíž bude pravděpodobně vyplacena nejvyšší dividenda v historii společnosti a majoritní vlastník, český stát, by mohl získat více než 27 miliard korun,“ doplnil.
Ceny rostly, prodej klesal
Růst tržních cen elektřiny podle ČEZ přispěl k růstu zisku v segmentu výroby, ale negativně se podepsal na výsledcích segmentu prodeje energií. Provozní zisk před odpisy v segmentu výroby stoupl v prvním čtvrtletí meziročně o 28 miliard korun na 36,7 miliardy, tedy na více než čtyřnásobek loňské úrovně.
Naopak v segmentu prodeje provozní zisk klesl meziročně o 2,4 miliardy, takže se propadl do ztráty zhruba 0,2 miliardy korun.
„Důvodem jsou stále vyšší pořizovací ceny elektřiny a plynu a také péče o nové zákazníky, o které se ČEZ Prodej postaral po dodavatelích, kteří selhali v loňském roce,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Dodavatelé poslední instance
Loni v říjnu oznámila společnost Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu kvůli extrémnímu růstu cen energií na trzích. Na 900 tisíc zákazníků Bohemia Energy tak skončilo v režimu dodavatele poslední instance, nejvíce z nich právě u ČEZ.
Možnosti omezení spotřeby. Jak by Česko postupovalo v případě kritického nedostatku plynu?
Číst článek
Po Bohemia Energy skončili i další dodavatelé. Skupina ČEZ dnes uvedla, že na standardní smlouvu již bylo převedeno z režimu dodavatele poslední instance 99,8 procenta zákazníků.
Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů ve skupině ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně mírně vzrostla o jedno procento na 8,9 terawatthodin.
Naopak výroba z uhelných a paroplynových zdrojů klesla o deset procent na šest terawatthodin, hlavně kvůli poklesu výroby elektřiny v paroplynové elektrárně Počerady o 40 procent.
Současná geopolitická situace podle ČEZ zesiluje směřování skupiny k výrobě elektřiny z bezemisních zdrojů. Chystá se například vznik 17 nových projektů fotovoltaických elektráren o celkové kapacitě 173 megawattů, uvedl ČEZ.