Ekonomické informace 13. 12. 2001

Hovoříme o stále posilující koruně, rostoucím prodeji osobních aut a vracíme se k uzavření dalších kapitol v přístupovém jednání s Evropskou unií. Stranou nezůstává ani oprava turbíny v temelínské elektrárně a odložení privatizace Českého Telecomu nebo humanitární pomoc Evropské komise Srbsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

telefonní budky | Foto: Jan Rosenauer

Koruna stále posiluje. Poslední kurs je 18,60 za euro, což odpovídá 16 korunám 68 haléřům za německou marku.

V listopadu se na českém trhu prodalo oficiálně 139 tisíc 185 nových osobních automobilů. Je to o více než tři procenta více než ve stejném období loni. Vedou škodovky - mají přes polovinu trhu. V první pětce jsou ještě vozy Wolgsfagen, Renault, Opel a peugeot.

Plynárenská společnost Transgas koupila většinu v podniku Plynoprojekt za 90 milionů korun. Spojením má stoupnout atraktivita Transgasu před privatizací.

Česká republika v přístupovém jednání s Evropskou unií uzavřela kapitolu "energetika", kterou dlouhé měsíce blokovalo Rakousko kvůli Temelínu. Největší elektrárenská společnost ČEZ z toho má radost. A hned se pochlubila, že po technické, ekologické i organizační stránce splňuje požadavky Evropské unie už několik let.

Plzeňská ŠKODA ENERGO opravila turbínu pro Temelín. Přesněji řečeno narovnala a dynamicky vyvážila 1. nízkotlaký díl turbíny, která je jednou z částí více než 36 metrů dlouhé rotorové soustavy 1000 megawatového turbosoustrojí. Turbína se letos na jaře při zkouškách prohnula na 9 metrech délky o 15 setin milimetru. Jak taková oprava probíhá, vysvětluje mlvčí Plzeňské Škodovky Karel Samec.

Přehrát

00:00 / 00:00

K.Samec: Oprava turbíny

Premiér Miloš Zeman včera prohlásil, že chce odložit privatizaci Českého Telecomu. Věří totiž, že příští vláda ho bude schopna prodat za vyšší cenu. Ministr dopravy a spojů Jaroslav Schling si nechává otevřená zadní vrátka, pokud by investoři přeci jen nabídli slušnou cenu, nicméně prohlášení předsedy vlády považuje za logické a racionální.

Přehrát

00:00 / 00:00

J.Schling: O Českém Telecomu

Prvním investorem v průmyslové zóně Třinec-Baliny se stala česká společnost KERN, která vyrábí kordy do pneumatik. Tuto investici vedle města podporují i Třinecké železárny. Podle mluvčího železáren Ivo Pullmana totiž nový podnik naváže na jejich produkci.

Přehrát

00:00 / 00:00

I.Pullman: Kern

Utečence v srbských uprchlických táborech trápí krutá zima. Evropská komise se proto rozhodla, že Srbsku poskytne další humanitární pomoc. Z Bruselu telefonuje náš zpravodaj Milan Fridrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

M.Fridrich: Pomoc Bosně

A ještě připomenutí pro zemědělce. Dnes je poslední den, kdy se mohou přihlásit zájemci o privatizaci státní zemědělské půdy u Pozemkového fondu. Jde o páté kolo privatizace.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme