Ekonomické informace 16. 2. 2007

Ústavní soud zrušil část zákona, která umožňovala odškodnit klienty zkrachovalé Plzeňské banky, Union banky a Kreditní banky Plzeň. Bělorusko zvýšilo poplatky za tranzit ruské ropy do Evropy o více než 30 %. České domácnosti stále více utrácejí a velmi příjemně to pocítili v loňském roce i obchodníci - jejich tržby rostly o rekordních 6,5 procenta a to je nejvíce od roku 1997.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropovod na Aljašce

ropovod na Aljašce | Foto: Artic Power

Příliv přímých zahraničních investic do České republiky i na další rozvojové trhy - na tzv. emerging markets nejspíš už nebude tak silný jako dřív. Vyplývá to ze zprávy mezinárodní ratingové agentury Standard & Poors. Podle ní je v této oblasti už značná koncentrace zahraničních investic a kapacita těchto trhů klesá. Kromě zemí střední a východní Evropy to bude podle Standard & Poors také problém Egypta a Maroka.

Ústavní soud zrušil část zákona, která umožňovala odškodnit klienty zkrachovalé Plzeňské banky, Union banky a Kreditní banky Plzeň. Původně měli dostat vkladatelé, kteří přišli o peníze 3 miliardy a 700 milionů korun. Ústavní soud přitom nezrušil zákon kvůli nesprávnosti odškodnění, ale kvůli tomu, že byl přijat nestandardním způsobem, když ho zákonodárci připojili k jiné normě, se kterou nesouvisel.

Bělorusko zvýšilo poplatky za tranzit ruské ropy do Evropy o více než 30 %. Díky tomu si přijde běloruská vláda na dalších zhruba 50 milionů dolarů ročně. Za ropu směřující do Polska a Německa se bude místo dvou dolarů a 60 ti centů za tunu na 100 kilometrů bude platit 3 a půl dolaru. Na trase do Česka jde o zdražení z dolaru 14 centů na 1,5 dolaru.

Promítne se krok Běloruska do cen ropy pro koncové zákazníky? O tom teď s Janem Procházkou ze společnosti Cyrrus.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Procházka: Ceny ropy

Česká konsolidační agentura se loni podle předběžných údajů propadla opět do ztráty - tentokrát je to mínus miliarda a 33 milionů korun. Ztrátu ČKA plně uhradí z vlastních rezervních fondů a nebude mít žádné nároky na státní rozpočet. Jen pro úplnost, letošní rok je posledním rokem existence agentury, pak zanikne.

České domácnosti stále více utrácejí a velmi příjemně to pocítili v loňském roce i obchodníci - jejich tržby rostly o rekordních 6,5 procenta a to je nejvíce od roku 1997. Čím to, že si dopřáváme víc než dřív? Podle Davida Marka z Patria finance je to prosté - klesá nezaměstnanost, máme extrémně nízké úrokové sazby, což mimo jiné zlevňuje spotřebitelské úvěry a rostou mzdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Marek: Kupní síla

A jak utrácíme ještě jednou: čeští řidiči si od roku 1993 pořídili přes 3,5 milionu osobních automobilů. Co myslíte, šlo ve většině případů o nové vozy, nebo ojeté?

Přehrát

00:00 / 00:00

Antonín Šípek: Automobily

Říká šéf Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek s tím, že jednoznačně vede v nových i ojetých značkách Škoda. Bez zajímavosti není, že průměrné stáří vozového parku se stále pohybuje na hranici 14 let.

V roce 2006 přijelo do Česka jen o 3 % zahraničních turistů více, než rok předtím, odhaduje Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří - přesná čísla dnes zveření Český statistický úřad. Trend, kdy k nám mířilo více a více navštěvníků, se tak pomalu zastavuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

T. Okamura: Turistika

Ondřej Kubala, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme