Ekonomické informace 22. 8. 2001

Hovoříme o rekultivaci Dolní oblasti Vítkovic, kde má být místo hutního lehký průmysl, i o další průmyslové zóně na Ostravsku, čtvrti Hrabová. Stranou nezůstává ani jednání odborářů Škody Holding s managementem podniku, které však žádný zásadní zlom nepřineslo, a v závěru Ekonomických informací si všímáme povinné registrace vinic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na šest a půl milionů zatím vyčíslila společnost ČEZ jako náklady na posouzení bezpečnosti a vlivu jaderné elektrárny na životní prostředí, na kterém se dohodli loni v Melku premiéři Česka a Rakouska. Konstatuje to zpráva ministerstva průmyslu, kterou dnes projedná vláda. Proces ale stále pokračuje a proto by se tato částka mohla vyšplhat až na 8 milionů. Ministři by měli rozhodnout o kompenzaci pro elektrárenskou společnost. Určitě stovky milionů bude stát rekultivace Dolní oblasti Vítkovic, kterou hutní společnost už nevyužívá. Na tomto území má vyrůst zóna pro lehký průmysl a přibližně stodvacetihektarový les. Plán, který je rozložen na osm let by podle mluvčí ministerstva průmyslu Anny stárkové měl realizovat státní podnik Diamo, který má s touto činností dlouholeté zkušenosti.

Další průmyslová zóna v Ostravě, tentokrát ve čtvrti Hrabová se už staví. Stát by měl na její vybudování poskytnout celkem 136 milionů korun a dalších přibližně 68 milionů poskytne Evropská komise z fondu Phare. Zbývající část pak zaplatí město Ostrava a ministerstvo pro místní rozvoj. O průmyslovou zónu v Ostravě-Hrabové se už podle manažéra projektu Josefa Broma zajímají výrobci komponentů pro automobilový průmysl, počítačů a elektroniky.

Jednání generálního ředitele Škody Holding Martina Romana se zástupci odborů všech dceřinných společností o změně systému odměňování nepřinesla žádný výrazný zlom. O problému takzvaného známkování zaměstnanců se bude na této úrovní jednat znova začátkem září. Jak podotýká Martin Sobotka, odbory a vedení firmy se neshodly ani na hodnocení výsledků jednání.

Přesně před rokem vstoupil v platnost zákon o vinohradnictví a vinařství. Na jeho základě mají pěstitelé vína povinnost zaregistrovat vinice o minimální výměře 10 arů do jednoho roku, tedy do včerejšího dne. Registrace vinic o rozloze nad 1000 metrů čtverečních bude nutná po vstupu naší země do Evropské unie. Ta totiž podle mluvčího ministerstva zemědělství Pavla Kováře totiž sleduje rozlohu vinic v jednotlivých členských zemích.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme