Ekonomické informace 7. 5. 2002

Vracíme se k rozhodnutí vlády o prodeji státních podílů v distribučních společnostech elektřiny ČEZu. Další téma: České dráhy dostanou další injekci od státu. Konsolidační agentura převezme více než polovinu jejich osmisetmilionového dluhu vůči železničním opravnám. Zároveň odkoupí i nedobytnou pohledávku Českých drah za železniční společností bývalé Jugoslávie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železniční lokomotivy | Foto: Jan Rosenauer

Elektrárenská společnost ČEZ ovládne distributory elektřiny. Rozhodla o tom vláda, která prodá ČEZu své podíly v regionálních společnostech. Na oplátku stát získá 66 procent akcií ve společnosti Česká přenosová soustava plus doplatek 17 miliard korun. Mluvčí vlády Libor Rouček doplnil, že část akcií distribučních firem v hodnotě asi sedmi miliard získá ministerstvo práce a sociálních věcí pro plánovanou sociální pojišťovnu. Budoucí státní pensijní fond se tak podle něj zapojí do bezrizikové investice.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Rouček: Vláda prodá podíly v distribučních spol.

České dráhy dostanou další injekci od státu. Konsolidační agentura převezme více než polovinu jejich osmisetmilionového dluhu vůči železničním opravnám. Zároveň odkoupí i nedobytnou pohledávku Českých drah za železniční společností bývalé Jugoslávie. Podle ministra dopravy Jaromíra Schlinga se tak především zlepší situace opravárenských firem.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Schling: Oddlužení ČD

Vedení Ostravských opraven a strojíren, jak zjistila Ivana Šuláková, rozhodnutí vlády uvítalo. Řešení ale nepovažuje za koncepční.

Přehrát

00:00 / 00:00

I. Šuláková: ŽOS - reakce

Společnost AVS, mateřská firm Erste Bank, má smlouvy na odkup dalších čtyřiadvaceti procent hlasovacích práv v České spořitelně. Se svým stávajícím podílem tak banka ovládne celkem 80 procent akcií a pak je může stáhnout z burzy. Po dobrovolném odkupu, který končí tento pátek, tak AVS bude muset na zbytek vyhlásit povinný odkup. Přestože je nabídnutá cena 375 korun za akcii, podle analytika společnosti Böhm and partner Alexandera Tótha, nízká, akcionáři nemají příliš jiných možností než ji přijmout.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Tóth: AVS - odkup akcií

Podílové listy jsou stále populárnější. Po snížení úrokových sazeb u běžných termínovaných vkladů o tom svědčí dubnové výsledky podílových fondů. Během dubna se podle šéfa Unie investičních společností Petra Zapletala prodaly podílové listy za rekordní 4 miliardy 700 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Zapletal: Podílové listy

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme