Ekonomické informace 8.6.2001

Hovoříme o možnosti vyrábět v Kolíně vozy BMW, připomeneme si , že Český statistický úřad má vydat údaje o květnové inflaci a pozornost věnujeme také výsledkům práce Revitalizační agentury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolín má stále šanci vyrábět BMW. Jak oznámil mnichovský automobilový koncern, mezi posledními pěti lokalitami, které zvažuje pro výstavbu nové továrny, zůstává i francouzský Arras, Lipsko a Schwerin na východě Německa a Augsburg v Bavorsku. Továrna za miliardu eur by měla od roku 2004 vyrábět denně 600 modelů BMW 3 a vytvořit 10.000 pracovních příležitostí včetně dodavatelů.

Ekonomové očekávají mírné zvýšení inflace. Podle Milana Neubauera z PPF je to způsobeno zejména růstem cen pohonných hmot, který zvýšil inflační tlaky už v měsíci dubnu.

Květnovou inflaci dnes zveřejní Český statistický úřad .

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld doporučil České republice, aby se její armáda zřekla nákupu nadzvukových letounů, pokud by to mělo finančně ohrozit reformu ozbrojených sil. Při schůzce s českým ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem označil za důležitější dozbrojení zejména pozemních sil.

Strategický partner pro kopřivnickou Tatru bude vybrán ze tří stávajících uchazečů na počátku července. Podle generálního ředitele Jiřího Urbana se jedná o společnost, která v automobilovém průmyslu pracuje a jako jediná splňuje požadovaná kritéria na kapitálový vstup.

Hospodářský výbor poslanecké sněmovny ostře kritizoval Revitalizační agenturu. Podle předsedy Josefa Hojdara nesplnila očekávaný výsledek například v privatizaci automobilky Tatra a přitom si za své služby účtovala hodně peněz. Hospodářský výbor proto bude po ministru financí Rusnokovi požadovat finanční audit a podrobný přehled její činnosti.

Valná hromada společnosti Komerio rozhodla o vstupu do likvidace. Komise pro cenné papíry zahájila se společností 17.května správní řízení poté, kdy se objevilo podezření z podvodu. Měl se ho dopustit jeden ze zaměstnanců firmy, který použil cenné papíry a peníze osmi klientů bez jejich vědomí. Společnost komerio vstoupí podle spolumajitele Michala Konečného do likvidace k 1.červenci letošního roku.

Premiér Miloš Zeman prosazoval v Dubrovníku české investice do rozvoje místních cestovních zařízení poničených nedávnou občanskou válkou. Vzhledem k vysokému počtu turistů z naší republiky by podle Zemana byly oboustranně výhodné.

Ruský kabinet schválil návrh rozpočtu na příští rok s rezervami určenými na splácení zahraničního dluhu a zvýšení životního standardu. Rozpočet je poprvé v postsovětské éře s přebytkem. Podle ministra financí Alexeje Kudrina zajistí vyrovnanou ekonomiku a umožní přijetí nezbytných reforem. Návrh počítá s růstem hrubého domácího produktu o 3,5 procenta, což je prudký pokles proti loňskému roku, kdy HDP vzrostl o více než 8 procent.

Milan Kopp, Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme