Růst německého hospodářství bude brzdit nedostatek pracovníků i ekologičtější energetika, tvrdí ekonom

Růst německé ekonomiky bude v dlouhodobém horizontu brzdit nedostatek pracovních sil a přechod k ekologičtější energetice, tedy takzvaná Energiewende. Uvedl to podle agentury DPA prezident mnichovského ekonomického institutu Ifo Clemens Fuest. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. „Hospodářský růst v Německu bude v budoucnosti slabší,“ prohlásil Fuest.

Frankfurt Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podmínky pro přijetí eura už Česká republika vloni dokázala kompletně splnit

Německo je největší ekonomikou v Evropě (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poukázal v této souvislosti na demografický vývoj, který povede k poklesu disponibilní pracovní síly. Varoval rovněž před negativními hospodářskými dopady energetické transformace, které podle něj politici podceňují. „Zmenšení nabídky elektřiny v Německu bylo chybou,“ uvedl Fuest.

Zahraniční investoři nevěří, že bude mít Německo dostatek dostupné energie, říká novinář Schuster

Číst článek

Německo v rámci transformace energetiky mimo jiné odstavilo své jaderné elektrárny, připomíná DPA. V poslední době se objevují varování ze strany chemických podniků, že budou muset kvůli drahé energii část výroby přesunout z Německa do zahraničí. „Plány firem z chemického průmyslu na přemístění výroby je třeba brát vážně,“ řekl Fuest.

Šéf Ifo předpověděl, že ceny elektřiny v Německu zůstanou trvale vyšší než v jiných zemích. Největší zátěž pro německou ekonomiku nicméně vidí v nedostatku pracovních sil v řadě odvětví. „Nedostatek pracovních sil bude v příštích letech brzdit růst,“ prohlásil.

Podle Fuesta by situace mohly zlepšit změny v pravidlech pro přistěhovalectví kvalifikovaných pracovníků. Šéf Ifo vyzval rovněž ke zlepšením v oblasti výchovy mládeže. Trhu práce by podle něj mohly prospět také změny daňového a sociálního systému, které by zatraktivnily práci na plný úvazek oproti práci na zkrácený úvazek.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí roku podle statistiků stagnovala

Číst článek

Negativním hospodářským faktorem zatím podle něj zůstává také vysoká inflace v eurozóně, kvůli které Evropská centrální banka zřejmě nebude spěchat se snižováním úrokových sazeb. „Pro Německo jsou vysoké úrokové sazby obzvlášť bolestivé, protože vývoj jeho hospodářství je obzvlášť slabý,“ upozornil.

„Evropská centrální banka však dělá měnovou politiku pro celou eurozónu,“ dodal. Některá média v posledních měsících o Německu kvůli nepříznivému vývoji ekonomiky hovořila jako o nemocném muži Evropy.

Pět předních německých hospodářských institutů včetně Ifo minulý týden ve svém společném výhledu předpovědělo, že hrubý domácí produkt Německa letos klesne o 0,6 procenta. Na jaře přitom instituty očekávaly, že německá ekonomika letos vykáže růst, který tehdy odhadovaly na 0,3 procenta. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme