Euro se dostalo na mnohoměsíční maximum vůči dolaru

Kurz eura vůči dolaru stoupl na osmiměsíční maximum. Společná evropská měna se dnes krátce po poledni prodávala za 1,41 dolaru. Letos na jaře se přitom euro naopak vůči dolaru propadalo a kvůli problémům zemí jako je Řecko se mluvilo o hluboké krizi evropské měny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euromince | Foto: Evropská komise

Podle Petra Sklenáře ze společnosti Atlantik finanční trhy teď euro roste jen kvůli výraznému poklesu americké měny. „Dochází k velkému propadu dolaru vůči všem měnám, včetně eura. Za poslední měsíc byl tento pád kolem jedenácti procent," řekl analytik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj eura vůči dolaru v Odpoledním Radiožurnálu okomentoval redaktor Českého rozhlasu Ondřej Houska.

Podle Sklenáře bude propad dolaru pokračovat. Důvodem je pravděpodobný záměr americké centrální banky nalít do ekonomiky nové peníze. Tím chce povzbudit klesající růst svého hospodářství.

Silné euro vadí hlavně evropským vývozcům. Když je kurz eura vysoký, jejich zboží se ve světě prodražuje a jde hůř na odbyt. Podle Housky to jistým způsobem může ovlivnit i české vývozce: „Německo v prvním pololetí letošního roku zaznamenalo rekordní růst. Jedním z důvodů bylo i to, že euro oslabilo a německá ekonomika je do značné míry závislá na vývozu. Díky tomu šla nahoru i na německo navázaná česká ekonomika. Jestliže kurz eura vůči dolaru posiluje, tak tahle výhoda mizí.“

„Euro neposiluje vůči jiným světovým měnám ale pouze proti dolaru, takže dopad posilování kurzu eura na evropské firmy snad nebude příliš silný. Nemůžeme očekávat, že by se kvůli tomuhle stavu evropská ekonomika výrazně zpomalila,“ dodává redaktor Českého rozhlasu.

Igor Maňour, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme