FED dále navyšuje likviditu, v Číně hrozí inflace

Americká centrální banka (FED) nadále pumpuje do ekonomiky ultra-levné peníze. Úrokové sazby i po dvoudenním zasedání jejího vedení zůstaly na úrovni nula až 25 setin procenta. FED navíc dál nakupuje dluhopisy, za něž vydá možná až 600 miliard dolarů. Dolar proto v noci na dnešek vůči koši světových měn oslabil na desetitýdenní minimum. Naopak akcie, kterým uvolněná měnová politika svědčí, včera večer v Americe i dnes ráno v Asii posilovaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stodolarové bankovky

Stodolarové bankovky | Foto: Comstock Images

Rozhodnutí FEDu o úrokovoých sazbách bylo jednomyslné. Podle některých expertů, například Deana Makiho z Barclays, se tak dá čekat, že FED nakoupí dluhopisy v maximální možné výši.

Stejného názoru je i ekonom České spořitelny Luboš Mokráš. Podle něho bude zlepšování situace na trhu práce příliš pomalé na to, aby FED ukončil nakupování dluhopisů předčasně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ekonom České spořitelny Luboš Mokráš rozebíral ve Světě o osmé Rádia Česko oslabení dolaru

Zvolená měnová politika pomáhá částečně zlepšit situaci na americkém trhu práce. „Růst cen akcií způsobuje efekt bohatství. To znamená, že lidé, kteří mají více peněz, mají větší chuť utrácet, což vytváří nová pracovní místa,“ vysvětluje Mokráš.

Systém má však i své nedostatky. Americká likvidita bude i nadále ve velkém proudit na rychle se rozvíjející trhy, které s tím budou mít problémy.

„Stimulace FEDu totiž způsobuje, že spotřebitelé více utrácejí za dovážené zboží z rozvíjejících se trhů. To způsobuje nerovnováhy, s nimiž bojuje Čína a další ekonomiky, které musejí utahovat měnovou politiku,“ upozorňuje Mokráš.

Hrozba inflace v těchto ekonomikách, tedy pokud by Čína utahování měnové politiky přehnala, by mohla podle něho do budoucna způsobit pokles akciových trhů.

Euro může vůči dolaru posilovat

Také Evropská centrální banka připustila obavy z inflace, což vyvolalo spekulace o možném zvýšení sazeb. FED o ničem podobném ale nemluví. Mokráš se domnívá, že dolar může vůči euru i nadále oslabovat.

„V současné době proti sobě stojí dva faktory, které ovlivňují vývoj kurzu eura k dolaru. Na jedné straně je to ta velmi uvolněná měnová politika FEDu a riziko toho, že by Evropská centrální banka mohla začít zvyšovat sazby, na druhé straně je to dluhová krize v Evropě. Když je dluhová krize v Evropě klidná a nejsou velké turbulence, měl by převažovat první faktor a mělo by to způsobovat oslabování dolaru.“

Americký akciový index Dow včera flirtoval s 12.000 hranicí. Nakonec skončil těsně pod ní, nejvýše od roku 2008. Lze očekávat, že díky FEDu indexy nadále porostou.

Martina Mašková, Roman Chlupatý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme