České dráhy přijdou kvůli koronaviru na tržbách o 2,5 miliardy. S vládou jednají o další pomoci

České dráhy přijdou v osobní dopravě kvůli koronavirové krizi o 2,5 miliardy korun, píší čtvrteční Hospodářské noviny. Železniční dopravce proto hodlá využít všechny možnosti čerpání náhrad a s vládou jedná o dalších způsobech pomoci. V době nejpřísnějších opatření využívalo vlaky Českých drah jen desetina obvyklého počtu cestujících.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak Českých drah.

České dráhy přijdou v osobní dopravě kvůli koronavirové krizi o 2,5 miliardy korun (ilustrační foto) | Foto: Jiří Špaček | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za březen evidují České dráhy propad z očekávaného prodeje jízdenek 350 až 400 milionů korun, za duben dokonce 600 milionů Kč. K tomu se ale musí připočíst výpadek příjmů od krajů a státu kvůli dočasnému rušení dotovaných linek. „Souhrnný výpadek příjmů se tak jenom za duben dostane až na úroveň 700 až 800 milionů korun,“ řekl Hospodářským novinám ředitel Českých drah Václav Nebeský.

Dopravci mohou od pondělí obnovit linky do zahraničí. RegioJet vyšle autobusy, ostatní vyčkávají

Číst článek

Firma hodlá využít všechny možnosti k čerpání náhrad. Zapojila se už do programu Antivirus, který umožňuje získat podporu na mzdy pro zaměstnance. S vládou navíc dopravce začal jednat o dalších možnostech pomoci dopravcům. Dráhy navrhují například odpuštění poplatků za užití tratí od března do konce roku, přímou kompenzaci na každý ujetý kilometr či dotace na vozidla.

V době nejpřísnějších opatření proti šíření koronaviru využívalo vlaky Českých drah jen desetina obvyklého počtu cestujících. Situace se ale postupně lepší. Od pátku dráhy počítají s posílením provozu na dálkových linkách, přes víkend se mají rozjet některé turistické spoje a postupně se k normálu vrátí i regionální linky.

Koronavirová krize ovlivnila také hospodaření dceřiné společnosti ČD Cargo, která se zaměřuje na přepravu nákladů. Jen za duben firma přišla přibližně o 200 milionů korun a s propadem tržeb počítá i v následujících měsících.

„Do konce roku očekáváme pokles zhruba o 20 procent,“ řekl předseda představenstva ČD Cargo Ivan Bednárik. Další vývoj podle něj bude záležet na rychlosti restartu české a evropské ekonomiky.

České dráhy loni hospodařily se ziskem 1,3 miliardy korun, což je meziročně asi o 100 milionů korun více. K zisku přispěly všechny dceřiné společnosti skupiny včetně osobní i nákladní dopravy. Státní dopravce loni přepravil 182 milionu cestujících, meziročně o tři miliony více.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme