Portugalci musí šetřit, jinak nepomůžeme, zní z EU
Portugalsko dostane pomoc jen pod podmínkou, že se zaváže k tvrdým reformám. Před schůzkou v maďarském Gödölö se na tom shodli ministři financí zemí eurozóny. Zadlužení Portugalci už o pomoc oficiálně požádali.
„Portugalci rozhodně nedostanou peníze zadarmo,“ zdůraznila francouzská ministryně financí Christiane Lagardeová. Jak dodala, k tančení tanga jsou potřeba dva lidé. To znamená, že Portugalci nejdřív musejí slíbit konkrétní reformy a úsporná opatření a teprve potom se s nimi Unie bude bavit o možné pomoci. O její výši nechtěla Lagardeová spekulovat.
Z jednání ministrů financí Evropské unie v Maďarsku se přihlásil zpravodaj ČRo Ondřej Houska
„Nepoložím na stůl šek, dokud neuslyším, co vlastně potřebují,“ řekla francouzská ministryně. Kvůli nesouhlasu opozice se škrty přitom na konci března padla portugalská socialistická vláda. Šéf států platících eurem Jean-Claude Juncker ale potvrdil, že Unie na splnění dohodnutého plánu snižování deficitu trvá.
„Cíle snižování schodku musejí být splněny za každou cenu. V roce 2013 tedy musí portugalský deficit klesnout na 2 procenta HDP. Hlavní opoziční i vládní strany potvrdily, že tyhle cíle budou respektovat," řekl Junker.
Odhaduje se, že Portugalsko potřebuje půjčit asi 80 miliard eur. Většinu by měla dát eurozóna, zbytek Mezinárodní měnový fond.
Portugalské hospodářství už několik let stagnuje. Země proto bude muset přijmout opatření, která nastartují růst ekonomiky. Budou muset například liberalizovat pracovní trh, přijmout opatření, aby bylo možné snadněji propouštět zaměstnance. Na druhé straně musí následovat tvrdé škrty vládních výdajů.
Obava o Španělsko
EU chce stabilizovat Portugalsko i kvůli tomu, aby se nákaza nepřenesla i do Španělska. Tamní banky mají v portugalských vládních dluhopisech investice za 100 miliard eur. Španělská ministryně financí Elena Salgadová ovšem vylučuje, že by její země mohla požádat o mezinárodní pomoc. Zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska připomíná, že podobně hovořili před tím, než o pomoc požádali i zástupci Řecka, Irska a Portugalska.
Nepřímo se na pomoci Portugalsku bude zřejmě podílet i Česko, stejně jako tomu bylo v případě Irska. Irové totiž dostávají půjčky i z dočasného záchranného mechanismu, který spravuje Evropská komise a pokud by tyhle půjčky nesplatili, ručí za ně i Česká republika. O stejný mechanismus se bude pravděpodobně jednat i v případě Portugalska.