Vláda nenašla s odbory dohodu o růstu platů. O návrzích budou jednat experti

Jednání o růstu platů ve veřejné sféře mezi odbory a zástupci vládních ANO a ČSSD nepřineslo dohodu. Uvedl to šéf sociálních demokratů Jan Hamáček. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by všichni pracovníci veřejné sféry měli dostat přidáno stejně. Zmínil částku 1400 korun.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:28 20. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o růstu platů nepřineslo dohodu, sejdou se experti (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Podle návrhu ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) by hasiči, policisté, učitelé, lékaři, zdravotní sestry, úředníci, pracovníci v kultuře či sociálních službách i všichni ostatní zaměstnanci veřejné sféry měli od ledna dostat 3000 korun navíc do tarifu, tedy do základu výdělku. Odbory jsou pro tento návrh, nebo pro růst o šest procent.

„Dnes jsme na jednání s odbory k platům ve státním sektoru zopakovali s Janou Maláčovou náš návrh na růst o 3000 korun do tarifu pro všechny. Ten podpořily i odbory. K dohodě s Andrejem Babišem zatím nedošlo, budeme dále jednat,“ uvedl v pondělí ministr vnitra Jan Hamáček.

„Preferuju pevnou částku, je potřeba navýšit lidem s nejnižšími mzdami,“ poznamenal premiér Babiš, podle kterého by všichni pracovníci veřejné sféry měli dostat přidáno stejně. Zmínil částku 1400 korun.

Zaměstnavatelé s paušálním přidáním nesouhlasí. Návrhy projednají experti odborů a ministerstva financí.

Dopady na rozpočet

Ve veřejném sektoru v prvním čtvrtletí pracovalo 699 400 lidí. Pokud by všichni měli dostat od ledna 3000 korun navíc, bylo by to 25,2 miliardy. Při nárůstu o inflaci by to bylo podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) kolem 12 miliard korun. Na tiskové konferenci řekla, že při této částce by se zachoval navrhovaný schodek rozpočtu.

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by výdaje na platy ve skutečnosti nebyly tak vysoké. Velká část peněz by se vrátila v odvodech a v dani z přidané hodnoty.

Maláčová chce přidat státním zaměstnancům, Schillerová není proti. Dohodnout se musí do 30. září

Číst článek

„Pro nás je možný kompromis mezi šesti procenty a 3000 korunami pro každého. Předložili jsme skutečné dopady pro rozpočet a sejdou se k nim experti,“ sdělil Středula. Jednání by se podle něj mělo uskutečnit co nejdřív, nevyloučil, že ještě během pondělí.

Maláčová je přesvědčena, že inflace je ve skutečnosti vyšší, ministryně trvá na přidání o 3000 korun. Na platy by využila zamýšlené peníze pro armádu. Neměli bychom usilovat o navýšení rozpočtu pro armádu. Upřednostnila bych, abychom měli fungující stát a ucelenou péči. Pokud je otázka, jestli armáda, nebo dobře zaplacení státní zaměstnanci, tak volím dobře zaplacené státní zaměstnance, řekla.

Pokud by podle Schillerové mělo být přidání vyšší než o inflaci, nebo o 1400 korun, musel by se zvednout navrhovaný schodek rozpočtu. Pak by mně musela vláda říct, ve kterých položkách mám krátit, řekla šéfka státní pokladny.

Jednání o mzdách je součástí přípravy návrhu rozpočtu na příští rok. Ten by vláda měla poslat Poslanecké sněmovně do 30. září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme