Americký dolar a nově i bitcoin. Salvador jako první země přijala kryptoměnu za oficiální platidlo

Salvadorští poslanci schválili virtuální internetovou měnu bitcoin jako oficiální platidlo. Už dříve to navrhl salvadorský prezident Nayib Bukele. Zákon o bitcoinu vstoupí v platnost za 90 dní. Země tak bude mít nově dvě oficiální měny - americký dolar a bitcoin.

San Salvador Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Nayib Bukele doufá, že změna přiláká do země turisty i investory | Foto: Jose Cabezas | Zdroj: Reuters

Prezident Nayib Bukele na twitteru uvedl, že tento krok pomůže Salvadorcům v zahraničí, kteří posílají peníze příbuzným ve vlasti - takových lidí jsou asi dva miliony a finance od nich tvoří přibližně pětinu salvadorského HDP, což podle informací BBC činí v přepočtu přes 83 miliard korun.

Takové převody ale trvají i několik dní - adresát si je musí vyzvednout osobně a služby, přes které lidé peníze posílají, si za transakce účtují procenta ze zasílané částky. V bitcoinech bude podle prezidenta proces rychlejší, levnější i bezpečnější.

Oficiální bitcoin také podle Bukeleho povede k rozvoji investic, cestovního ruchu a inovací.

The #BitcoinLaw has been approved by a supermajority in the Salvadoran Congress.

62 out of 84 votes!

History! #Btc🇸🇻

08:05 – 09. 06. 2021

20133 78921

Marketingová strategie

Odborníci soudí, že bitcion by jako oficiální měna v zemi mohla fungovat. 

Těžaři kryptoměn zastavují operace v Číně. Země oznámila zpřísnění pravidel pro bitcoiny

Číst článek

„Určitě může, ale z velké části je to marketingová strategie země, aby nalákala turisty a firmy, které by tam mohly přinést investice,“ řekl Radiožurnálu expert na kryptoměny a hlavní ekonom Platební instituce Roger Dominik Stroukal.

Rozhodnutí Salvadoru ovlivnilo i hodnotu bitcoinu - ta se po hlasování poslanců zvýšila o pět procent na v přepočtu 714 tisíc korun. Dlouhodobý propad měny ale bude nejspíš pokračovat.

„Bitcoin se už několik týdnu propadá a v tom propadu jsme na krátkou dobu viděli i malý, zhruba pětiprocentní růst. Propad to zmírnilo, ale pravděpodobně, pokud má být korekce větší, třeba o 80 procent, jak tomu bylo v historii, to nemá sílu to zastavit,“ dodal Stroukal.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme