Dohoda o brexitu je dobrou dohodou i pro Česko

Zveřejněný text dohody o odchodu Velké Británie z Evropské unie je dobrou dohodou. Dobrou pro Velkou Británii, dobrou pro Evropskou unii, dobrou i pro střední Evropu včetně České republiky. Pro Česko je nejpodstatnější zprávou, že na základě dohody má mezi Evropskou unií a Británií platit zóna volného obchodu, což je při vývozu Česka do Spojeného království v hodnotě 200 miliard korun ročně pro celou českou ekonomiku zásadní.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit | Foto: Matt Dunham | Zdroj: ČTK/AP

Uklidňující je také konstatování, že odchodem Velké Británie zůstanou nedotčena dosavadní práva tří milionů občanů EU na ostrovech a milionu Britů, kteří žijí v zemích Evropské unie.

Pro Česko, jehož počet občanů ve Velké Británii je v řádu několika desítek tisíc, je to důležité. Ale mnohem důležitější je to pro Poláky, kterých je na ostrovech přes milion. A také pro Maďarsko, odkud především v posledních letech odešlo do Británie na čtvrt milionu převážně mladých lidí.

‚Dotáhnu to do konce? Ano,‘ řekla Mayová o dohodě o brexitu. Podle ní bude v národním zájmu

Číst článek

Velmi podstatné je také dohodnuté přechodné období na dobu dvou let, kdy drtivá většina smluv kolem členství bude dál platit a budou se vyjednávat nové, které upraví „pobrexitové“ vztahy Londýna a Bruselu. Je otázka, zda se to i za „pouhé“ dva roky dá stihnout. Ale je tu možnost přechodné období dále prodloužit, což se, troufám si předpovědět, i stane.

Kdyby žádný brexit nebyl

Z pohledu Česka a celé střední Evropy se může zdát marginální otázkou problém Severního Irska a jeho hranice s Irskou republikou. Problém, na kterém se celá dohoda s Londýnem o jeho spořádaném odchodu z unie zasekla.

Donald Tusk: Sedmadvacítka je připravena na dohodu s Británií i na tvrdý brexit

Číst článek

Troufám si tvrdit, že i způsob, kterým se unie za Iry postavila a nedopustila obnovení tvrdé hranice na irském ostrově, je pro Česko a další menší státy unie velmi pozitivní zprávou.

Zprávou o tom, že se EU může bít za zájmy jednoho nevelkého členského státu a riskovat desítky a možná stovky miliard eur ekonomických ztrát, které by znamenal odchod Británie bez dohody, jen aby práva Irů uhájila. Nevíme totiž, co může budoucnost přinést.

A to, že EU dokáže takto podržet jeden ze členských států, je povzbuzující. Vedlejším efektem tohoto zastání se Irska je navíc udržení Británie v zóně volného obchodu s Evropskou unií, což jak jsem už konstatoval, je i pro Česko jen dobře.

Vyhráno ale přes dohodnutý text smlouvy o brexitu ještě není. Premiérka Theresa Mayová musí ještě vyhrát domácí bitvu o prosazení dohody. Pro nás i pro celou střední Evropu by samozřejmě bylo nejlépe, kdyby žádný brexit nebyl. V Británii totiž ztrácíme v mnoha oblastech, jako je například obrana či prosazování liberálního přístupu k ekonomice, svého velkého spojence.

Ale v neodchod Britů z unie už opravdu doufat nelze. Zrušení brexitu by se totiž rovnalo politickému zázraku. Doufat lze ale v to, že Británie zůstane naší spojeneckou zemí, spojenou s EU pevnými vazbami.

Dobrý rozchod, který dohoda o brexitu umožňuje, může být navíc šancí na návrat Británie do unie, nebo alespoň na trvale dobré vztahy. Což je něco, co by mělo být i naším hlavním českým zájmem.

Autor je redaktorem Deníku.

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme