Hvězda jménem Grolich zřejmě lidovecký sjezd nerozsvítí
Výsledky evropských, krajských a senátních voleb rozhodně nevnesly do řad lidovců paprsky naděje pro budoucnost jejich preferenčně podvyživené strany. Tím spíš se před jejich volebním sjezdem upnuly zraky funkcionářů a členů KDU-ČSL k Janu Grolichovi, který na jižní Moravě dovedl k impozantnímu vítězství krajskou verzi vládního hnutí Spolu.
A nutno říci, že zcela po právu. Vždyť tento moderně uvažující a nevšedním darem komunikace obdařený lidovec dokázal na regionální úrovni přesně to, co se pro koalici Spolu na vládní úrovni zdá být metou mizící v nenávratnu: Přesvědčivě porazil hnutí ANO tím způsobem, že přitáhl na svou stranu nemalé množství Babišových příznivců a zřejmě také i dnes již opozičních Pirátů.
Čtyřicetiletý přívrženec partajní modernizace Jan Grolich prohlašující, že strana musí „dělat politiku ne pro naše členy, ale hlavně pro jejich děti a vnuky i za cenu, že starší členy pobouříme“, zamíchal svým jihomoravským triumfem na pár dní předsjezdovými kartami. Lidovečtí ministři Marek Výborný a Petr Hladík, považovaní za nejvážnější uchazeče o předsednický post, vyslovili podporu případné Grolichově kandidatuře na šéfa strany.
A poté, co i lidovecký předseda Marian Jurečka prohlásil Grolicha za jediného možného nositele změny, se zdála být hejtmanova cesta do čela strany umetena.
Když ale Jan Grolich oznámil, že se nebude ucházet o předsednictví ani o jiné funkce v širším vedení KDU-ČSL, zvrátil předsjezdovou atmosféru zpátky do stavu skepse a bezradnosti. Nic totiž nenasvědčuje tomu, že by ministři extrémně nepopulární vlády Marek Výborný nebo Petr Hladík měli šanci pozvednout lidovce alespoň nad hranici pětiprocentní podpory. O současném lídru Marianu Jurečkovi ani nemluvě.
Grolich odmítl kandidaturu do vedení KDU-ČSL. ‚Předsedou by měl být někdo v Praze,‘ říká
Číst článek
Hejtmanské útočiště
A nic takového nelze očekávat ani od konzervativního křídla KDU-ČSL, vkládajícího naděje do naznačované kandidatury Jiřího Čunka. Jeho horování pro návrat k tradičním voličům má zásadní nedostatek. Tito voliči jsou v postřehnutelném množství k nalezení spíš už jen ve vsích a městysech jižní Moravy.
Jistou porci defétismu do předsjezdových očekávání ovšem vnesl i samotný Grolich, když vysvětloval: „Jsou do mě vkládána strašně velká očekávání, že zachráním stranu a pomůžu Spolu vyhrát volby. A já nevím, jestli je to vůbec v lidských silách obě tyto dvě věci udělat. A nevím, jestli je to možné udělat během roku.“
Grolich tak do značné míry přitakává trudným prognózám, že reforma v zapouzdřené KDU-ČSL nemá šanci a vládní koalice spěje k neodvratné porážce.
Spolu a Starostové pro jižní Moravu podepsali v Brně koaliční smlouvu. Hejtmanem zůstává Grolich
Číst článek
Z tohoto úhlu pohledu se zdá být logické a taktické Grolichovo rozhodnutí dál vyčkávat v hejtmanském útočišti. Je tady ale i jiný pohled.
Vzestup populistů a krajních extrémistů, které irituje svoboda a liberální demokracie už skutečně v Česku začíná připomínat nezadržitelný příval. V takové chvíli ale před demokraty narůstá výzva pustit se do střetu se zastánci neliberálních a autoritářských myšlenek bez ohledu na to, že šance na vítězství blednou.
Už jen proto, aby se případná porážka nerovnala katastrofě, která by vedla k rozvratu ústavní demokracie, jakému dnes přihlížíme v Orbánově Maďarsku nebo na Ficově Slovensku.
Autor je publicista
Trump vyhrál, protože nabídl vizi USA
Eduard Freisler
Kreml, Trump a nová etapa rusko-amerických vztahů
Alexandr Mitrofanov
Donutí Trump Evropu, aby dospěla? Současná situace je neudržitelná, pro kontinent je to velká šance
Lída Rakušanová
Fiala řeší, jak přemoci Babiše, ale zůstat svůj
Kateřina Perknerová