Politické pády a návraty

Mrtví vstanou z hrobů, apokalypticky se s oblibou straší v béčkových hororech, když se začnou dít divné věci. Občas se podobná scéna odehraje i v politice.Že se někdejší slavní snaží tu a tam vrátit, je běžné. Ale pokusí-li se o to člověk symbolizující éru, která se podepsala na prudkém poklesu důvěry lidí v politiku, jde přeci jen o událost mimořádnou.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer | Foto: Stanislav Heloňa / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Když se kdysi Ivan Langer, hvězda občanských demokratů v letech 1998-2010, letitý místopředseda a za Mirka Topolánka i ministr vnitra, stahoval do ústraní, dušoval se, že ODS nikdy za žádnou jinou holku nevymění.

‚Může být přínosný, má zkušenosti.‘ Regionální sněm schválil Ivana Langera do vedení olomoucké ODS

Číst článek

Slovo dodržel – a současnému předsedovi Petru Fialovi beztak způsobil infarktové stavy. Léta se pohyboval jen v zákulisním šeru, teď byl ale zvolen do vedení regionální rady ODS na Olomoucku. Prý nejde o funkci politickou, nýbrž manažerskou. To ale ať vykládá holubům.

Langer je muž talentovaný a politik všemi mastmi mazaný. Těžko popřít, že v exekutivní funkci též mnohému pomohl. Zbylo po něm i policejní heslo „Pomáhat a chránit“. Ovšem s respektem jako o „Íčkovi“ o něm hovořilo i podsvětí okolo kmotra Františka Mrázka.

Historie se opakuje

Bylo by však nespravedlivé nerozdělit pozornost i mezi další politické potížisty. Občanským demokratům například v Moravskoslezském kraji předsedá Pavel Drobil, bývalý místopředseda ODS a exministr životního prostředí, který odvolal šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka poté, co ten upozornil na kšefty Drobilových spolupracovníků uvnitř úřadu.

K vlivným sociálním demokratům, zejména na Liberecku, patří někdejší poslanec Michal Kraus, jenž se na počátku tisíciletí namočil do podivného obchodu s kakaovými boby.

Generálním manažerem TOP 09 byl ještě nedávno bývalý vlivný lidovecký poslanec Pavel Severa. Toho však nyní dohnalo podezření z podvodů.

Není na škodu si čas od času všimnout, jak se vede starým známým z dinosauřích etap české politiky. Zvlášť když na tepání jejich hříchů postavilo svůj úspěch Babišovo hnutí ANO. Ale i zde platí stará pravda, kterou od arabských básníků převzali staří latiníci a my ji dnes čteme na branách řady hřbitovů: „Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy.“

Jak jinak než jako výlet po stopách tradičních politiků pojmenovat aktuální kauzu předsedy poslanců ANO Jaroslava Faltýnka? Copak je normální poletovat mezi zástupci soukromé firmy provozující výběr mýta a Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, který firmu prošetřuje?

Faltýnek má ostřílené lokty coby politik, ale i coby byznysmen. Jeho osobní kontakty, ústící ve schopnost dosadit kohokoli kamkoli, jsou proslulé.

Langer se vrací. Co dobrého může pro ODS udělat? Dát od ní ruce pryč

Číst článek

Dosáhly i mezi aktéry čerstvé brněnské kauzy týkající se kšeftů s veřejnými zakázkami. Vedle několika podnikatelů vzala policie do vazby i dvojici brněnských reprezentantů hnutí ANO Jiřího Švachulu a Petra Liškutina.

Mimochodem, o Brnu se i v minulosti hovořívalo jako o městě prolezlém šíbry a proradnými politiky. Jenom odpovědnost se stáčela k ODS, která v něm měla dlouhodobě největší vliv. Pak převzalo otěže ANO – a my teď sledujeme vypadávání kostlivců z jeho skříní. Uvidíme, co bude dál: město už mají pod palcem opět občanští demokraté.

Historie se opakuje, nebo se přinejmenším ve spirálách vrací. Aspoň díky tomu vidíme, že rozdíl mezi tradičními stranami a novějšími, původně protestními hnutími, až tak velký není. Tam i tam mají černé ovce a tam ani tam leckdy nevědí, co s nimi.

I kdyby si takový Jaroslav Faltýnek musel sbalit svých pět švestek, nikde není psáno, že se co nevidět po vzoru Ivana Langera nevrátí.

Lukáš Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme