Lidovci chtěli zazářit, místo toho si ale koledují o izolaci

Přes dva roky drželi bobříka mlčení a byli loajální součástí Fialovy koalice, teď už je ale lidovců, zvlášť těch, kteří na podzim zabojují o předsednické křeslo, zase všude plno. Ministr Hladík iniciuje vyloučení názorově se lišícího bývalého šéfa diplomacie Svobody ze strany, ministr Výborný se bije v prsa za ovocnáře (a pochopitelně i za vinaře), kterým jarní mrazy pokazily úrodu, ovšem nejvíc pozornosti přitahuje lidovecký lídr Marian Jurečka.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Ten se rozhodl rozptýlit pachuť po resortním večírku v době střelby na pražské filozofické fakultě a zvednout skomírající preference KDU-ČSL. Těží z toho, že coby ministr práce a sociálních věcí má spoustu možností, kam nasměrovat veřejnou debatu – a docela se mu to daří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Jelínek: Lidovci chtěli zazářit, místo toho si ale koledují o izolaci

Nejprve představil zjednodušení, ale i zpřísnění čerpání sociálních dávek. Pak razantně odmítl snahu ODS o zavedení výpovědí ze zaměstnání bez udání důvodu. V rámci novely zákoníku práce přitom přichází s jiným kontroverzním dárečkem pro firmy – prodloužením zkušební doby.

Největší ohlas však vzbudil lidovecký záměr nastavit odlišně odvody pro rodiče a nerodiče. Skoro se zdá, že když už strana nedokázala zabránit posílení práv stejnopohlavních párů, hodlá svůj příklon ke klasickým rodinám, kde nalezneme tátu, mámu a děti, prezentovat na jiných příkladech.

Podstatou iniciativy, kterou lidovci chtějí představit vládě, je jednak sleva na sociálním pojištění pro rodiny se dvěma a vícero dětmi, a pak také zvýšení daňové slevy na dítě až o 200 korun měsíčně. Oproti tomu bezdětní by na odvodech platili více.

Tradiční hodnoty

Obratem byl stmelen zbytek koalice i s opozičními stranami. Do takové divočiny se nikdo pouštět nehodlá. Trestány by byly nejen queer rodiny, ale i heterosexuální páry, které mít potomky nemohou nebo z nějakého důvodu nechtějí.

Výpověď bez udání důvodu zajistí flexibilitu, říká ODS. ‚Doplatí na ni ohrožené skupiny,‘ oponuje KDU-ČSL

Číst článek

Historici připomněli, že podobné nápady dosud měly nejživnější půdu v totalitních režimech. Ekonomové pro změnu spočítali, že by si výrazně polepšily zejména úplné rodiny s více dětmi, ne ale už samoživitelky a samoživitelé.

Poslanec za ODS Karel Haas dokonce varoval, že by mohlo jít o návrh protiústavní. Něco jiného přece jenom je nastavovat daně či odvody podle toho, zda je člověk zaměstnanec, nebo zda podniká, a v jakém oboru, a něco jiného je poměřovat penězi intimní sféru.

Kdyby chtěli lidovci oslovit rodiny, naváží na podporu mateřských škol a dětských skupin, nebo naopak přehodnotí kroky, jako bylo zrušení školkovného nebo některé úpravy DPH pod vlajkou úsporného balíčku. Podporovat porodnost a vůbec vůli zakládat rodiny i v ekonomicky složitých dobách lze různými prostředky, asi nejvýrazněji investicemi do výstavby cenově dostupných bytů.

Jurečka má však spíš v plánu uchlácholit své pevné voličské jádro, že se KDU-ČSL neliberalizuje a dál se opírá o tradiční hodnoty. Členům pak naznačuje, že zdaleka není vyčerpaný, jak bývá líčen v médiích, a má straně ještě co dát. Hlavou jen vrtá otázka, zda výstřelky v daňové a sociální legislativě spíš než k zmrtvýchvstání nepovedou k politické izolaci lidovců, což by o jejich budoucnosti nic lichotivého nevypovídalo.

Autor je politický analytik

Lukáš Jelínek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme